Bývalý ředitel komerční televize Nova Vladimír Železný je nevinen, ani v jedné kauze spojené s Novou nejednal protizákonně.

Vyplynulo to ze středečního verdiktu Vrchního soudu v Praze. Železný u něj vyhrál i poslední z vleklých soudních sporů, které se zabývaly tím, zda koncem 90. let při jeho dramatickém rozchodu s americkou společností Central European Media Enterprises (CME) nedošlo k trestnému činu. CME byla hlavním investorem společnosti CET21, která vlastnila licenci na provozování TV Nova.

Vrchní soud ve středu zrušil tříletou podmínku a třímilionový peněžitý trest, které Železnému vloni v říjnu vyměřil pražský městský soud za poškozování věřitele. Tím měla být právě CME.

Exšéf Novy se podle obžaloby naoko zbavoval majetku, aby CME nemusel splatit pohledávku.

Odvolací soud ve středu osvobodil i právníky Aleše Rozehnala a Ondřeje Kuchaře, kteří podle žalobců Železnému pomáhali.

Kuchař dostal loni v říjnu dvouletý a Rozehnal, který měl podle prvoinstančního verdiktu navíc také zaplatit milion korun, dvouapůlletý podmíněný trest. Senát ale ve středu dospěl k závěru, že jejich skutky nebyly trestnými činy. Všichni tři muži od počátku vinu odmítali.

Středeční rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Železný již dříve dostal pravomocně dvouletý podmíněný trest za krácení daní při dovozu obrazů z ciziny.

Nemovitosti šly na nové firmy

Kauza Vladimíra Železného začala už v dubnu 1999. Podle obžaloby měl společně s Rozehnalem a Kuchařem od dubna 1999 do počátku roku 2001 převádět nemovitosti, především pozemky, a akcie bývalého televizního ředitele na nově zakládané společnosti.

Přestože Železný majetkem nadále disponoval, nebylo podle žalobců možné uložit předběžná opatření, která CME kvůli uspokojení pohledávky ve výši 23,35 milionu dolarů (při dnešním kurzu zhruba 406 milionů korun) navrhovala.

Americká společnost CME se v trestním řízení žádné náhrady škody nedomáhá. Pohledávku podle dřívějšího vyjádření jejích právníků uhradili vlastníci společnosti CET 21, skupiny PPF a MEF Holding.