Česká ekonomika v letošním roce stoupne o 2,4 procenta zejména díky silné zahraniční poptávce. Předpověděla to ve středu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zopakovala tak svou listopadovou prognózu. Napřesrok by měl podle OECD hospodářský růst v Česku zrychlit na 3,5 procenta. OECD je tak optimističtější než Evropská komise i české ministerstvo financí.

OECD předpokládá, že růst ekonomiky budou letos omezovat úsporná rozpočtová opatření. Vláda by podle ní měla ve zpřísňování rozpočtové politiky pokračovat, aby dosáhla střednědobých cílů a využila hospodářské oživení k zajištění udržitelnosti penzijního a zdravotního systému, napsala agentura Reuters.

OECD rovněž uvedla, že měnová politika v ČR by se měla vzhledem k hospodářskému oživení postupně normalizovat. Česká národní banka drží svou základní úrokovou sazbu již déle než rok na historickém minimu 0,75 procenta.

Evropská komise tento měsíc snížila odhad růstu české ekonomiky pro letošek na dvě procenta z dříve očekávaných 2,3 procenta. Zhoršila i odhad tempa růstu na rok 2012, a to na 2,9 procenta z předchozích 3,1 procenta. České ministerstvo financí snížilo svůj odhad ekonomického růstu ČR v půlce dubna, pro letošek z 2,2 na 1,9 procenta a pro příští rok z 2,7 na 2,3 procenta.

Globální ekonomika zpomalí

Růst globální ekonomiky letos zpomalí na 4,2 procenta z 4,9 procenta v roce 2010. V roce 2012 má ekonomický růst zrychlit na 4,6 procenta, předpovídá výhled OECD.

Oživení globální ekonomiky je podle OECD na dobré cestě díky silnějším Spojeným státům. Zůstává však mnoho rizik, od vysokých cen ropy po dluhovou krizi v Evropě, které by mohly přivodit stagflaci, tedy stagnaci ekonomického růstu při vysokém růstu cen.

Spojené státy a eurozóna letos porostou rychleji, než OECD čekala před šesti měsíci. USA by proto měly začít uvažovat o zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Evropská centrální banka si naopak může podle OECD dovolit dát přestávku ve zvyšování nákladů na úroky. Japonsko však čeká ekonomický pokles kvůli březnovému zemětřesení, cunami a jaderné krizi. Japonsko by si mělo svoji současnou měnovou politiku zachovat.

OECD zvýšila odhad růstu USA pro letošní rok na 2,6 procenta z dřívějších 2,2 procenta a u eurozóny na dvě procenta z 1,7 procenta. Japonsko by mělo letos klesnout o 0,9 procenta. V listopadu organizace očekávala růst japonské ekonomiky o 1,7 procenta, napsala agentura Reuters.