Šéf oddělení BESIP na ministerstvu dopravy Ondřej Valenta ve funkci končí. Uvedl to dnes server Lidovky.cz a Česká televize. Podle serveru ho odvolal ministr dopravy Radek Šmerda.

Valnetu nahradí automobilový závodník Karel Loprais. Oficiálním důvodem Valentova odvolání je restrukturalizace, údajně to však bylo kvůli různým pochybením, uvedla Česká televize.

"Novým garantem bude Karel Loprais, a funkce pana Valenty je tak už zbytečná," řekl serveru vedoucí kabinetu ministra Jakub Knězů. Valenta do funkce nastoupil loni v prosinci po Zuzaně Ambrožové, kterou tehdejší ministr dopravy Vít Bárta odvolal v říjnu.

besipValenta ve funkci šéfa BESIP, který má v letošním roce schválený stomilionový rozpočet, nejprve zastavil všechny kampaně včetně poměrně úspěšných projektů The Action a Domluvme se.

Prvním počinem Ondřeje Valenty byla změna dlouholetého loga BESIP, za které dalo ministerstvo v minulosti 1,5 milionu korun. Valenta ho ale považoval za mrtvou značku a za 100.000 korun nechal udělat logo zcela nové. Jeho přijetí bylo ale více než chladné. Kritizovali ho dopravní odborníci a nešetřili ho ani grafici, uvedl server Lidovky.cz.

Dalším Valentovým přehmatem byla podle serveru výroba letáku, který řidičům radil, jak postupovat při dopravní nehodě. V letácích, které stály BESIP jeden milion korun, byly totiž zjevné chyby. Návod třeba chybně uvádí, kde má pomáhající šofér zastavit, a rozchází se taky s oficiálními radami Červeného kříže.

BESIP je znám svými kampaněmi, které mají snížit počet mrtvých na českých silnicích. Do povědomí veřejnosti se dostaly například akce "Nemyslíš, zaplatíš!" nebo "Domluvme se".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru