Na první pohled by se zdálo, že vyšší CPI inflace v Číně znamená vyšší reálné posílení renminbi, než by naznačovalo jeho nominální posílení.

Z Pekingu i z USA se ozývají názory, že kombinace nominálního posílení renminbi a vyšší čínská inflace znamenají, že renminbi reálně posiluje o 9 % ročně. Pokud by pak tato měna byla podhodnocena řekněme o 25 %, za tři roky by se kurz nacházel na fundamentální hodnotě.

Tato analýza se ale v mnoha ohledech mýlí. Předně předpokládá, že v oněch třech letech nedojde ke změně v růstu produktivity. Protože je růst čínské produktivity rychlejší než v USA, i za tři roky bude renminbi podhodnocené a to o kumulativní rozdíl mezi růstem produktivity.

Důležitější je ale to, že skutečný význam nemá celková inflace, ale rozdíl v růstu cen vstupů vstupujících do sektoru obchodovatelného zboží. Většina růstu CPI v Číně pochází ze strany růstu cen potravin, růst cen zmiňovaných vstupů je malý. Podobně tomu bude v USA. Rozdíl ve velikosti inflace v obou zemích tak můžeme při odhadu reálného posílení renminbi v podstatě ignorovat.

Pokud přidáme vliv produktivity, reálné posílení renminbi bylo během posledních 12 měsíců pravděpodobně minimální, možná dokonce došlo k jeho oslabení. To k posunu k nové rovnováze čínské ekonomiky nepřispívá.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru