Společnost AAA Auto Group začne vykupovat ojetá auta v Rusku už v srpnu a nabízet je během září, a to ve Ščerbince, pouhých 10 kilometrů od hlavního silničního obchvatu kolem Moskvy. Stane se tak prvním zahraničním autobazarem v Rusku.

Společnost počítá s tím, že v první fázi bude mít na skladě 200 až 300 ojetých vozů, v další etapě zamýšlí zvýšit skladové zásoby na zhruba tisíc vozů, dodává viceprezidentka AAA Auto Karolína Topolová.

"Pro rozjezd byznysu je to solidní objem," míní Michail Lezžkov, majitel jednoho z největších ruských autobazarů Formula-91 v Mytišči. Zároveň potvrzuje, že AAA Auto se stane prvním zahraničním autobazarem v Rusku.

Další plány na ruském trhu budou podle mluvčí společnosti Dany Pavlouskové záviset na vývoji poptávky. "Dlouhodobé plány předpokládají expanzi do dalších velkých měst," řekl HN Pavlousková.

Skupina, kterou většinově vlastní Anthony Denny, provozuje 25 poboček v Česku a na Slovensku. Její akcie se obchodují v Praze a Budapešti.

Podle ní společnost uvažuje o návratu do Maďarska, odkud se kvůli tamní nepříznivé hospodářské situaci stáhla koncem roku 2008. "Návrat by nemusel být příliš komplikovaný, neboť v Maďarsku stále vlastníme nemovitosti. Naproti tomu nepočítáme s návratem na polský a rumunský trh," podotkla Pavlousková.

Společnost, která je nyní přítomna v Česku a na Slovensku, loni prodala 39 530 aut. Utržila 205 milionů eur (meziročně o 21,9 procenta více) a dosáhla čistého zisku 5,1 milionu eur (3,3krát více než v roce 2009).

Jak se v současné době vyvíjí trh s ojetinami? O které vozy mají zákazníci největší zájem? A jaká konkurence čeká na AAA Auto na ruském trhu? Ptali jste se v online chatu serveru IHNED.c viceprezidentky AAA Auto Karolíny Topolové.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, v jaké fázi je proces vstupu na ruský trh - kdy byste zde mohli otevřít první autobazar? Plánujete rozšíření sítě i do jiných měst než Moskvy? Kolik vlastně chcete v Rusku otevřít autobazarů?
Karolína Topolová
Na ruský trh plánujeme vstoupit ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Zamýšlíme otevřít první pobočku u Moskvy, kde bychom zprvu disponovali nabídkou dvou set až tří set vozů skladem s možným rozšiřováním v následujícím období. V závislosti na vývoji poptávky bude zvažováno otevření nových poboček v dalších hlavních regionálních městech.
Čtenářský dotaz
Dobry den, pani Topolova, vcera jste oznamili vysledky za prvni ctvrtleti, kdy personalni naklady vzrostly mezirocne snad az o tri ctvrtiny? Co za tak vysokym narustem techto nakladu stalo?
Karolína Topolová
Je nutné vzít v úvahu navýšení počtu zaměstnanců, a to o 24%. Vzhledem k tomu, že jich většina má z velké části mzdové hodnocení vázané na prodeje, které meziročně rostly velkou měrou v rámci počtu prodaných vozů a tržeb, tak je zřejmé, že růstu doznaly i mzdy jako takové.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, kdy konečně otevřete pobočku v Liberci? Díky za odpověď.
Karolína Topolová
Otevření pobočky v Liberci je plánováno na jaře příštího roku.
Čtenářský dotaz
Jak to máte s výměnou vozu za jiný do 7 dnů? To se vztahuje na všechny auta nebo jenom na některé? Děkuji za opdověď...
Karolína Topolová
Zákazník má možnost do sedmi dnů od nákupu bez udání důvodu vyměnit zakoupený vůz za jiný. Sedmidenní záruka se vztahuje na všechna vozidla nad 100.000, u nichž od okamžiku prodeje nedojde ke změně exteriéru a interiéru, jakož i právního a technického stavu. Současně s vozem nesmí být od okamžiku prodeje najeto více než 200 km.
Čtenářský dotaz
Je podle Vás v současné době vhodná přílěžitost k nákupu ojetého vozu vzhledem k ceně? Jaký je teď trend v cenách?
Karolína Topolová
V posledních dvou letech docházelo k výraznému poklesu cen ojetých automobilů, které v současnosti stagnovaly. Například cena nejblibenějšího tuzemského vozu Škody Octavia druhé generace klesla oproti loňskému jaru o 8-10%. Zcela určitě je současné období vhodné pro nákup, protože v nadcházejícím období předpokládáme mírný nárůst cen, minimálně u nejvíce poptávaných modelů.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jaka na Vas ceka v Rusku konkurence? Cim ji budete chtit predcit? A je podle vas rozumne se vracet na madarsky trh v teto dobe?
Karolína Topolová
Ruský trh s ojetými vozidly se liší od středoevropského tím, že místní zákazníci z valné většiny nakupují a prodávají vozy mezi sebou. Specializované autobazary mají na trhu podíl pouhých pět procent stejně jako oficiální dealeři automobilových firem. Z tohoto důvodu předpokládáme, že náš úspěšný obchodní model s téměř dvacetiletou historií by mohl na ruském trhu fungovat. Co se týká případného návratu na maďarský trh, tento neustále analyzujeme a učiníme tak až v okamžiku, kdy podmínky na místním trhu tomu budou nakloněny.
Čtenářský dotaz
Dobrý deň, chcela som sa Vás spýtať, či plánujete otvoriť ešte nejaké nové pobočky na Slovensku. Moja druhá otázka je , či sa mi skutočne oplatí doviezť si auto z Česka na Slovensko. Zdajú sa nám tu v ČR totiž autá o niečo lacnejšie, ale chceme ho mať na slovenských spz. Ďakujem za odpoveď.
Karolína Topolová
Na Slovensku plánujeme otevřít do konce tohoto roku pobočku v Prešově a na začátku příštího roku pobočku v Nových zámcích. Ohledně Vaší druhé otázky: pokud si na české pobočce AAA AUTO vyberete vůz, zajistíme odhlášení z české evidence a přihlášení na Slovensku. Ačkoliv je tento administrativní úkon zpoplatněn, jeho výše není nikterak vysoká a ve většině případů se Vám koupě vyplatí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Paní Toplovová, jak to, že se neustále zvyšují prodeje ojetých aut? Jak to bude s tímto trendem do budoucna? díky.
Karolína Topolová
Celkově lze říci, že vývoj poptávky byl v posledním období zcela nestandardní, a to z důvodu finanční krize. Zákazníci tak odkládali svá nákupní rozhodnutí a až koncem minulého roku je začali realizovat. Z tohoto důvodu jsme registrovali zvýšenou poptávku v posledním čtvrtletí 2010, která pokračovala i na jaře tohoto roku. Tento silný trend se ovšem začal stabilizovat, a proto předpokládáme celkový nárůst prodejů v tomto roce jenom mírně vyšší oproti roku minulému. V neposlední řadě je nutné konstatovat, že nový vůz ztrácí velmi rychle ze své hodnoty, takže alternativa vozu ojetého je pro spoustu lidí optimálnější volbou.
Čtenářský dotaz
Zajímalo by mě, jestli se AAA Auto do budoucna chystá věnovat také elektromobilům, kterých by u nás do pěti let mohlo jezdit několik tisíc?
Karolína Topolová
Vše závisí na poptávce zákazníků. Pokud bude o takové vozy zájem, určitě zvážíme jejich zařazení do naší nabídky.
Čtenářský dotaz
Dobrý den paní Topolová, můj dotaz se týká akcií společnosti AAA Auto. Existuje podezření, že emitované akcie byly při vstupu na Pražzskou burzu cenných papírů záměrně nadhodnoceny. Pan Anthony Denny se tak neprávem obohatil, pokud je tato informace správná. Byla společnost v této souvislosti prošetřována? Na základě dokumentů které v současnoti vlastním upřímně řečeno, uvažuji v současné době o podání trestního oprávnění v této souvislosti.
Karolína Topolová
Hodnota akcií společnost AAA Auto Group N.V. byla při vstupu na burzy v Praze a Budapešti stanovena na základě Prospektu, který byl realizován ve spolupráci s renomovanými společnostmi KBC Securities a Patria Finance. Cena akcie při úpisu byla stanovena na základě rozsáhlých analýz. P. Denny je většinovým vlastníkem a je proto i v jeho zájmu, aby se hodnota akcií nadále zvyšovala, jako tomu bylo v posledním období.
Čtenářský dotaz
Dobrý den paní Topolová, chci se zeptat, zda také jezdíte autem zakoupeným v AAA?
Karolína Topolová
Samozřejmě:) konkrétně Mercedesem ML. Mám ho už pár let a jsem s ním spokojená.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, paní Topolová, akcie AAA Auto dnes stojí zhruba polovinu toho, co jsem za ně zaplatil při úpisu. Ano, uznávám, že emise jiných firem dopadly ještě hůře, ale přesto by mě zajímalo, kdy by se cena vašich akcií mohla znovu vyšplhat na 50 Kč - a kdy už konečně začnete vyplácet dividendy. Díky moc za váš odhad.
Karolína Topolová
Dobrý den, k vývoji ceny akcií viz odpověď výše; případnou výplatu dividend by musela schválit Valná hromada, která zasedá v půlce června t.r. Samozřejmě doufáme v dlouhodobý růstový potenciál našich akcií, dle komentářů analytiků patřily akcie AAA AUTO v posledním období k těm nejvíce ziskovým.
Čtenářský dotaz
Jaké nové auto mi dnes doporučíte koupit, abych za něj dostal za tři roky při prodeji v autobazaru nejvíc peněz? Jde mi tedy o to, jak auta si dnes nejlépe drží a budou držet cenu. Děkuji.
Karolína Topolová
V takovém případě bych doporučovala zakoupit jakýkoliv vůz značky Škoda. Sázkou na jistotu mohou být i vozy Volkswagen - modely Golf, Polo nebo Passat.
Čtenářský dotaz
Nabízíte 4000 aut. Jak si můžu být jistý, že v tak velkým počtu nenarazím na "šunku"?
Karolína Topolová
Náš obchodní model je postaven na tom, že 95% aut z naší nabídky vlastníme, tudíž je v našem zájmu vykupovat pouze kvalitní vozy. Při výkupu odmítáme skoro 2/3 nabízených automobilů. V neposlední řadě garantujeme zákazníkovi nejen legální původ vozu, ale i skutečnost, že vůz nebyl kraden, zaplaven nebo nepodléhá exekuci. Pokud zákazník přece jen není s autem spokojen, má možnost jej během 7 dnů vrátit.
Čtenářský dotaz
počítáte s růstem počtu prodaných automobilů i ve zbytku tohoto roku? o kolik procent?
Karolína Topolová
Naše odhady pro tento rok jsou konzervativní, předpokládají mírný nárůst prodejů oproti předcházejícímu roku, a to přibližně na úrovni 5%.
Čtenářský dotaz
Co byl ve vasi kariere vas nejvetsi neuspech a jak jste se z nej poucila a co byl naopak vas nejvetsi uspech ?
Karolína Topolová
Určitě jsem dříve měla problém s relaxací. Neuměla jsem odpočívat, jela jsem nadoraz...Před pár lety jsem přehodnotila svůj přístup k práci. Nechtěla jsem se stát workholikem. Takže teď s manželem chodíme do posilovny, běháme, jezdíme na lyže. Pro mě životní úspěch nepředstavuje jenom práce, ale také spokojenost v rodinném životě. Vše lze zvládnout, když je člověk životním optimistou.
Čtenářský dotaz
V prvním čtvrtletí jste navýšili zisk o 45 % co s těmito penězi plánujete jako firma dělat?
Karolína Topolová
Jak jsme avizovali, v následujícím období zvažujeme místní i zahraniční expanzi. V České republice uvažujeme o otevření až 5 a na Slovensku 3 nových poboček. Veřejný je i záměr společnosti do konce roku otevřít zastoupení v Rusku. V neposlední řadě budou prostředky využity pro zajištění fungování stávajícího fungujícího obchodního modelu firmy.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Prozradíte v jakém rozpětí se pohybujií vaše marže na jednom automobilu?
Karolína Topolová
Výši marže nelze přesně stanovit, vždy záleží na konkrétním stavu, modelu, stáří vozu a mnoha dalších parametrech. Obecně lze konstatovat, že při vysokých objemech prodejů jsou marže nižší a naopak.
Čtenářský dotaz
Jakou záruku má váš zákazník, že auto nemá přetočený tachometr? Servisní knížka je jenom kus papíru, který dokáže vyrobit každý. Kdysi vyšel článek podle nejž má dokonce většina aut v bazarech v ČR stočený tachometr. Dokážete přijít s něčím, co by mě přesvědčilo, abych nákup v bazaru vůbec zvažoval?
Karolína Topolová
Aut s přetočeným tachometrem je u nás ročně nově registrováno nebo přeregistrováno na 200 tisíc. Nová cena "stočeného" vozu může být být až o 30 tisíc korun vyšší. Při nákupu ojetého vozu tudíž není dobré se unáhlit pouze na základě nejnižší ceny. Na trhu je hodně aut s nejasným původem a bez servisních záznamů a rizika jsou proto obrovská. Seriózní prodeje zaručuje počet najetých km. V naší společnosti garantujeme, že u nabízeného vozu odpovídá skutečnosti stav tachometru, rok výroby, že vůz není zatížen probíhajícím leasingem, atd. V případě vozů, kde garanci nelze poskytnout, je dobré je posoudit na základě jejich skutečného technického stavu.
Čtenářský dotaz
Píšete, že dáváte na prodaná auta záruku. Není to jen marketingový tah? Jak můžete ručit za ojetý auto?
Karolína Topolová
Jak jsem uváděla výše, "Áčka" jsou unikátní tím, že téměř všechny vozy vlastní, takže v našem zájmu je vykupovat pouze kvalitní vozy. 12 měsíců nebo 12 tisíc najetých kiloemtrů - to je naše záruka na mechanický stav u nás zakoupeného vozu (s cenou nad 100.000 Kč).
Čtenářský dotaz
Plánujete letos ještě otevření nějakých dalších poboček v ČR a SR? Jak je to s vasim pusobenim v Polsku, Madarsku a Rumunsku - definitvni konec? diky za odpoved
Karolína Topolová
K plánovaném otevření poboček v ČR a SR, jakož i případný návrat na maďarský trh viz odpověď výše. Obnovení aktivit v Polsku a Rumunsku nezvažujeme.
Čtenářský dotaz
Jak řešíte stočený tachometr, když vám někdo prodává auto? Na to přece musíte neustále narážet. Dá se to vždycky bezpečně zjistit?
Karolína Topolová
Zjistit se to dá dvojím způsobem: prověřením údajů a dat (především VIN) automobilu v databázích renomovaných nezávislých společností a souběžně vůz podrobit důkladné technické prohlídce.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru