Tržní hodnota společnosti International Business Machines (IBM) překonala dlouholetého rivala Microsoft, a to poprvé od dubna 1996.

IBM přitom vládla světu počítačů po dekády, dokud si počátkem 80. let nenajala tehdy malý a neznámý Microsoft, aby jí dodával operační systém pro její novou řadu osobních počítačů. Akcie Microsoftu ale posledních deset let stagnovaly.

Bill Gates vsadil na svou teorii, že software bude časem hodnotnější než hardware, a na konci roku 1999 tak byla tržní hodnota Microsoftu třikrát vyšší než IBM. S růstem Microsoftu se IBM dostala na pranýř jako stárnoucí, nemotorný Goliáš, který není schopen držet s počítačovou revolucí krok.

V roce 2000 ale bublina internetových firem splaskla a karty se obrátily. Emise Microsoftu stagnovala, protože investoři nevěřili, že podnik rozšíří své aktivity mimo operační systém Windows a programy Office. Mezitím se do popředí začali drát rivalové jako Google a Facebook.

Apple během tohoto vzestupu překročila tržní hodnotu Microsoftu v minulém roce a nyní je podle tohoto ukazatele zdaleka největší technologickou společností na světě. Podle podkladů agentury Reuters má dnes Apple tržní hodnotu 308,3 miliardy dolarů, IBM 203,5 miliardy a Microsoft 201,3 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru