Irské aerolinky Ryanair zvýšily v uplynulém finančním roce čistý zisk o více než čtvrtinu na 401 milionů eur (zhruba deset miliard korun). Oznámila to v pondělí firma, která je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě. Zároveň ale dodala, že v novém finančním roce počítá se stagnací zisku kvůli vysokým nákladům na pohonné hmoty.

Společnost podle agentury AP rovněž uvedla, že v zimě dočasně vyřadí z provozu 80 letadel, jejichž lety by byly vzhledem k slabé zimní poptávce ztrátové. Dodala, že tak přepraví o čtyři procenta méně cestujících než během předchozí zimy, kdy bylo mimo provoz 40 letounů.

,,Je to poprvé, co naše přepravní čísla klesnou. Tuto zimu jsme obdrželi padesát novýh letounů a místo toho, abychom se ke konci roku snažili otevřít nové linky, budou naše stroje na zemi. S vysokými cenami pohonných hmot to nemá smysl," řekl agentuře Bloomberg ředitel aerolinek Michael O'Leary.

Celoroční čísla by klesnout neměla

V celém novém finančním roce nicméně Ryanair nadále počítá s nárůstem počtu cestujících na rekordních 75 milionů z předchozích 72,1 milionu. Zisk v uplynulém finančním roce, jenž skončil v březnu, překonal očekávání analytiků. Ti jej podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 382 milionů eur.

Ryanair provozuje více než 1500 letů denně. Firma předpověděla, že její náklady v novém finančním roce stoupnou o 13 procent. Upozornila, že bez vlivu růstu cen pohonných hmot by se náklady zvýšily pouze o dvě procenta.

Akcie společnosti na začátku pondělního obchodování oslabily o více než šest procent kvůli neuspokojivému výhledu a obavám, že leteckou dopravu v Evropě by mohl narušit oblak prachu z islandské sopky Grímsvötn. Odpoledne ale svou ztrátu lehce umazaly, když si pohoršovaly už jen o 3 procenta.

Hospodaření může ohrozit islandská sopka

Generální ředitel společnosti Michael O'Leary doufá, že sopečný prach nezpůsobí stejné problémy, jaké nastaly v loňském roce, kdy prach z jiného islandského vulkánu uvrhl leteckou dopravu do chaosu. Řada evropských zemí, včetně České republiky, musela kvůli erupcím v polovině loňského dubna uzavřít vzdušný prostor.

 

 

 

,,Myslím si, že regulátoři letecké dopravy budou k nám o trochu více citlivější, než tomu bylo minulý rok.. doufám, že nenastanou velká omezení v letecké přepravě - neměly by, zvláště v těch zemích, v kterých operujeme," dodal  O'Leary

 

Analytik Johannes Braun ze společnosti Commerzbank upozornil, že investory znepokojuje spíše slabý výhled Ryanairu než sopečný prach. ,,Výsledky (Ryanairu) byly v pořádku, pozornost se ale soustředí na výhled," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru