Antimonopolní úřad po půl roce zkoumání zamítl stížnosti firmy Eltodo. Ta si stěžovala, že pražský dopravní podnik (DPP) v tendru za více než tři miliardy korun na technologie do nově budované části linky metra A poskytl zájemcům málo času na vypracování nabídek.

"Úřad na ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že stížnost byla neoprávněná," řekl HN šéf pražského dopravního podniku Martin Dvořák.

Podnik tak podepíše smlouvu s vítězem tendru, jímž je společnost Skanska. Ze čtyř firem, které nabídku podaly, Skanska nabízela nejnižší cenu - 3,721 miliardy korun.

Na podání nabídek bylo 55 dní, o tři dny více než vyžaduje zákon. Zástupci firmy Eltodo tvrdili, že za tuto dobu nebylo možné projekt vypracovat a cenu zkalkulovat.

Najdete v úterních HN

Obsáhlý rozhovor s Martinem Dvořákem, šéfem DPP, najdete zítra v Hospodářských novinách

Zadávací dokumentaci si podle DPP vyzvedlo deset dodavatelů, z nichž čtyři podali nabídku. Podle dopravního podniku je tak evidentní, že dodavatelé byli schopni lhůty stanovené zadavatelem splnit bez vážnějších obtíží.

Komplikace s tramvajemi

Antimonopolní úřad tendr pozastavil předběžným opatřením loni na podzim a před měsícem jeho platnost potvrdil šéf ÚOHS Petr Rafaj.

Podobný případ se pražskému dopravnímu podniku stal při nákupu 250 nízkopodlažních tramvají. I v rámci tohoto tendru se jeden z uchazečů odvolal k antimonopolnímu úřadu s tím, že termín byl nedostatečný.

Antimonoplní úřad však námitku firmy Inekon dvakrát zamítl a tramvaje dodává společnost Škoda Transportation, která nabídku jako jediná stihla podat včas.

Výstavba nových stanic trasy metra A začala v Praze před rokem. Nový úsek téměř za 19 miliard korun, který povede z Dejvické do Motola, bude zprovozněn v roce 2014. Poté by stavbaři měli pokračovat ražením dalších tunelů k ruzyňskému letišti.

Samotnou stavbu prodloužení metra A z Dejvické do Motola zajišťuje sdružení firem Metrostav a Hochtief CZ, dodávka technologií naváže až poté, kdy bude hotova hrubá stavba.

 

Infografika
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru