Představitelé Austrálie a Jihoafrické republiky vyzvali v neděli k ukončení tradičního nároku Evropy na obsazení funkce šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF). O nástupci Dominiqua Strausse-Kahna, který z čela MMF odešel minulý týden kvůli podezření ze znásilnění pokojské, by podle nich mělo být rozhodnuto podle schopností, nikoli na základě národnosti kandidátů.

Austrálie a Jihoafrická republika v současnosti předsedají výboru skupiny zemí G20 pro reformu MMF. Proti tradičnímu obsazování postu šéfa MMF představitelem Evropy se již dříve vyslovila řada rozvojových zemí.

"Legitimita MMF byla příliš dlouho podkopávána zvykem jmenovat jeho vedení na základě národnosti," uvedli ve společném prohlášení australský ministr státního pokladu Wayne Swan a jihoafrický ministr financí Pravin Gordhan.

Strausse-Kahna v čele fondu prozatím nahradil John Lipsky. Správní rada MMF bude od pondělí přijímat kandidatury na nového šéfa, jehož chce jmenovat do konce června.

Evropská unie nyní trvá na tom, že zejména s ohledem na současnou dluhovou krizi musí mít v čele fondu svého člověka a hodlá se shodnout na společném kandidátovi. Jako o jednoznačné favoritce začínajícího boje o nejvyšší funkci v MMF se mluví o francouzské ministryni financí Christine Lagardeové.

Evropa má v rámci neformální dohody s USA od založení světových finančních institucí po druhé světové válce nepsaný nárok na obsazení funkce šéfa MMF, kdežto Spojené státy řídí Světovou banku. Proti automatickému nároku Evropy vystupují především velké rozvojové země, které zdůrazňují nutnost otevřeného procesu a výběru podle kvality kandidátů.lagardeova francie

Swan dnes upozornil na stoupající význam rozvojových ekonomik, který je podle něho důvodem k úvahám o mimoevropských kandidátech na funkci šéfa MMF. "Nejvhodnější kandidát může přijít z Evropy, ale domnívám se, že je nezbytné, aby jmenování nebylo omezeno na jeden národ či kontinent," dodal.

Francouzský ministr vnitra Claude Guéant dnes upozornil, že nominaci Lagardeové na post šéfa MMF podporuje řada zemí. "Christine Lagardeová má zjevně všechny potřebné kvality k tomu, aby se stala skvělou ředitelkou MMF. A navíc ji podporuje mnoho zemí," prohlásil Guéant v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1.

Britský ministr financí George Osborne již v sobotu uvedl, že Lagardeová je "vynikajícím kandidátem". Německá kancléřka Angela Merkelová označila Lagardeovou za zkušenou "osobu se skvělou reputací".