Nejbohatší Čech Petr Kellner stojí v Rusku na prahu dalšího obřího obchodu. Jeho novým obchodním partnerem se má stát jedna ze dvou nejvýznamnějších ruských bank – státem ovládaný finanční dům VTB.

Právě s touto bankou Kellner domlouvá vznik nového pojišťovacího holdingu, kam by investiční skupina PPF vstoupila spolu se svým současným strategickým partnerem, kterým je italská pojišťovací skupina Generali.

Potíže s Děripaskou

Pokud nový podnik vznikne, mohla by VTB Kellnerovi pomoci vyřešit i dlouholetý spor s ruským oligarchou Olegem Děripaskou, který se před třemi lety neúspěšně pokusil PPF vytlačit z ruské pojišťovny Ingosstrach a od té doby se PPF s Děripaskou soudí.

Česká investiční skupina má v Rusku mimo jiné operace i úspěšnou společnost Home Credit, která se zaměřuje na poskytování spotřebitelských úvěrů. O podnik v hodnotě převyšující částku tři miliardy dolarů se už několik let zajímají velké ruské státní banky včetně VTB.

Přestože se zatím s žádnou z nich Kellner nedomluvil, právě tato jednání mu otevřela dveře k připravované dohodě o vzniku pojišťovacího holdingu za účasti VTB.

Tři miliardy jsou mu málo

Kellner má na vzniku nového společného podniku zásadní zájem. Zvýšil by tak hodnotu svého menšinového podílu ve společném podniku s italskou pojišťovací skipnou Generali. Italové totiž mají na koupi Kellnerova podílu v Generali PPG Holdingu opci.

V současnosti je přitom hodnota podílu PPF odhadována na tři miliardy eur, ale to se zdá 97. nejbohatšímu člověku světa málo.

V rozhovoru pro Bloomberg nedávno prohlásil, že kdyby měl svůj podíl v roce 2014 Italům prodat za tři miliard eur, považoval by to za neúspěch.

Další podrobnosti o chystaném obchodu PPF v Rusku čtěte v pondělních HN.

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru