Stát loni kontroloval výběr daní méně než v předchozím roce. Mohla za to složitost kontrol způsobená komplikovanými předpisy i jejich časová náročnost.

Přesto se podařilo doměřit poplatníkům vyšší částku než v roce 2009. Vyplývá to z údajů ve státním závěrečném účtu.

Úřady loni dokončily 69 820 kontrol, což znamenalo pokles proti předchozímu roku o víc než desetinu. Dodatečně při nich vybraly celkem 8,3 miliardy korun, což bylo o 3,6 miliardy víc než o rok dřív.

Ministerstvo financí označuje výsledky loňských kontrol za výborné. Ke zvýšení objemu doměřených daní pomohla i zatím nejúspěšnější celostátní kontrolní akce zaměřená na kontrolu obchodování s pohonnými hmotami. V jejich případě daňová správa od roku 2009 do současnosti doměřila na daních celkem 11,6 miliardy korun.

Kalousek: Boj proti daňovým únikům zesílíme

Ministerstvo uvádí, že k náročnosti kontrol přispívá zdržovací jednání kontrolovaných poplatníků. Snaží se často vyhnout kontrole nebo ji oddálit, někdy není možné kontrolu zahájit, protože dotčenou firmu není možné kontaktovat. Situaci podle MF ztěžují také časté změny zákonů i vývoj soudní judikatury, která výklad zákona posouvá do jiné roviny.

U firem i živnostníků bylo jedním z hlavních prohřešků zatajování a krácení příjmů. V případě zaměstnanců zůstává problémem zaměstnávání načerno, kdy se maskuje například smlouvami o dílo a fakturováním nákladů na služby, které jsou ve skutečnosti mzdovými náklady.

Také se stává, že zaměstnanci dostávají pouze minimální mzdu a zbytek do platu obvyklého v odvětví dostávají na ruku.

 

Ministr financí Miroslav Kalousek tento týden oznámil, že chce zesílit boj proti daňovým únikům. Pomoci by tomu měla i struktura finančních úřadů a daňové zákony.

 

Vzniknout má například specializovaný daňový úřad pro firmy s obratem nad dvě miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru