Kdyby byl v Pákistánu vystopován nějaký další vůdce ozbrojené skupiny, USA by zopakovaly operaci podobnou té, při které byl začátkem měsíce zabit šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. Prezident USA Barack Obama to naznačil v rozhovoru pro BBC.

Spojené státy jsou si vědomy svrchovanosti Pákistánu, řekl prezident. Pokud má ale někdo v úmyslu zabíjet Američany, nebo chystá něco podobného, USA nemohou dovolit, aby to uskutečnil, aniž by podnikly nějakou akci, prohlásil Obama v rozhovoru, jehož část v neděli zveřejnil server BBC.

Na otázku, co by dělal, kdyby byl některý z předních vůdců Al-Káidy nebo vůdce fundamentalistického hnutí Taliban mulla Muhammad Umar vystopován v Pákistánu nebo na nějakém jiném svrchovaném území, Obama odpověděl, že kdyby to bylo třeba, Spojené státy by provedly jednostrannou akci.

Vztahy Ameriky a Pákistánu se zhoršily

Bin Ládina zabilo v noci na 2. května americké komando ve městě Abbottábád na severu Pákistánu. Akce vyvolala v této zemi pobouření, protože Američané o ní Pákistánce předem neinformovali kvůli obavě z vyzrazení. Americko-pákistánské vztahy se následně dále zhoršily, protože z hlediska Islámábádu šlo o porušení svrchovanosti země.

Pákistánský parlament 14. května přijal rezoluci, ve které označil za nepřijatelné útoky amerických bezpilotních letounů na pozice Al-Káidy a extremistického hnutí Taliban na pákistánském území a požadoval jejich zastavení. Zároveň vyzval vládu k vytvoření nezávislé komise k vyšetření okolností operace, při které byl bin Ládin zabit.

Pákistán je hlavní spojenec USA v boji proti ozbrojencům v sousedním Afghánistánu. Má se přitom za to, že vedení Talibanu sídlí v pákistánském městě Kvéta.