Při návštěvě Prahy propadli bohatý americký milionář a mecenáš Norman Hascoe a jeho žena Suzanne meziválečnému českému umění natolik, že z něj postupně vytvořili obrovskou sbírku s velmi cennými kusy. Umístili ji ve svém sídle v Greenwichi nedaleko New Yorku. Příběh Hascoeovy sbírky bude hlavním tématem příštího vydání mgazínu HN Víkend v pátek 27. května.

Na obrázku: V londýnské aukci českého umění ze sbírky manželů Hascoeových se bude dražit několik děl Františka Kupky. K nejhodnotnějším patří abstraktní Bílý kotouč (Le disque blanc), který by mohl změnit majitele za půl milionu liber.

Dědicové manželů Hascoeových nyní svěřili českou sbírku do aukce síni Sotheby's. Bude se dražit 13. června v Londýně. Čeští zájemci se mohou zapojit třeba po telefonu nebo on-line, možné je také nechat si zaregistrovat vlastní limit.

Aby si mohli obrazy a sochy předem prohlédnout, pořádá síň Sotheby's ve dnech 25. a 26. května v pražském hotelu Intercontinental veřejně přístupnou výstavu. Bude na ní také nejhodnotnější obraz sbírky, Kupkův Pohyb, který se v těchto dnech předváděl i v New Yorku.


Secese znovu v módě

Styl, kterého jsme se v devadesátých letech poněkud přesytili, přichází znovu do módy. Umělci se inspirují secesními tvary a interiéroví návrháři se baví hledáním možností, jak skloubit původní díla a starožitnosti s nejmodernějším designem.

Na obrázku: Kovový objekt Karla Nepraše Kráčející (1988) jde do aukce Dorothea s vyvolávací cenou 180 tisíc korun.

Tomu vychází vstříc Asociace starožitníků, která styl počátku 20. století zvolila za hlavní téma právě probíhajícího pražského veletrhu Antique. Až do neděle můžete vybírat ze šperků, nábytku, skla, porcelánu a při procházení mezi stánky si ověřit, že secese pronikla opravdu do všech uměleckých a řemeslných oborů.

Koho secese "nechytla", ten najde řadu jiných lákadel. Nebo si mezi desítkami vystavovatelů alespoň udělá představu o kvalitě starožitnických firem a galerií z Čech a Moravy.

Mince, design, obrazy

Čtyři aukce v jednom víkendu, to není v polovině května - na vrcholu jarní sezony - nic mimořádného. Je to ovšem pořádný nápor na rozvahu sběratelů.

Na obrázku: Jedním z obrazů Stanislava Diviše v aukci síně Sýpka bude Blue Velvet z roku 1998. Jeho dražba začne na ceně 40 tisíc korun. 

V sobotu draží mince a medaile největší tuzemská numismatická společnost Aurea. Výběr sahá od antiky přes středověk až po současnost. Největší pozornost určitě přitáhne sbírka československých mincí a zkušebních ražeb. Jsou mezi nimi nejvzácnější exempláře, včetně pětihaléře z roku 1924 s vyvolávací cenou 280 tisíc korun.

Nechybí podobně vzácný "pětadvacetník" z roku 1932 a pětikoruny z let 1937 a 1951. Zájemci o mince, jež předcházely koruně, se nejspíš poperou o zkušební ražbu v hodnotě pěti sokolů, jež byla vytvořena podle návrhu Otakara Španiela. Má vyvolávací cenu 120 tisíc korun.

V sobotu se koná také aukce pražského Dorothea. Jako obvykle bude v nabídce výtvarné umění od 19. století přes meziválečnou avantgardu po současnost. V katalogu vyniká malý olej Antonína Slavíčka Krajina se stromy z roku 1895 se startovní cenou půl milionu.

Na obrázku: Ojedinělou zkušební ražbu mince 5 sokolů z doby, kdy se ještě nevědělo, jak se bude jmenovat měna československého státu, nabídne síň Aurea za 120 tisíc korun na startu.

Meziválečná avantgarda je zastoupena mimo jiné obrazem Václava Špály Měsíčky ve váze z roku 1928 a Zátiším s ovocem Emila Filly z roku 1930 - jeho dražba začne na ceně dva miliony korun.

Výrazně je v aukci přítomno umění slovenské klasické moderny, například obrazy Milenci od Mikuláše Galandy, Žně od Martina Benky a také Zátiší od 1/4udovíta Fully. Zajímavé položky se dají najít v souboru skla, třeba vzácný agatinový pohár z buquoyských skláren v Jiříkově údolí z doby kolem roku 1834 nebo secesní váza Emila Galléa.

Barokní budík

V aukci umění a designu v neděli síň Sýpka překvapí příjemnými cenami svítidel, drobných užitných předmětů a nábytku. Zvláštní oddíl v aukci, doprovázený samostatným katalogem, tvoří soubor českého uměleckého skla.

Na obrázku: Aukční síň Meissner-Neumann bude hledat nového majitele pro pohár ze zlaceného stříbra, Norimberk, 1550-1600. Vyvolává se za 75 tisíc korun. 

Najdeme v něm díla dokumentující vývoj sklářského designu od Wiener Werkstätte na počátku 20. století až po autorské předměty a plastiky Ludmily Smrčkové, Pavla Hlavy, Vlasty Lichtágové, současných autorů, jako jsou Jan Exnar, Vladimír Klein a mnoho dalších. V aukcích Sýpky je to už čtvrtý podobný soubor.

Pražská síň Meissner-Neumann uzavře víkend obsáhlou aukcí umění a starožitností, v níž bude například obraz významného krajináře Antonína Hudečka Partie z Okoře (1904-1905) s vyvolávací cenou 850 tisíc korun. Dílo je opatřeno znaleckým posudkem Michaela Zachaře.

Sbírkou rodiny Rothschildů prošel obraz Posel lásky (Le messager d´amour) jednoho z hlavních představitelů francouzského akademismu Alexandra Cabanela. Dílo z roku 1883 se začne dražit na ceně 1,2 milionu korun. Pozornost jistě vzbudí barokní cestovní budík vídeňského hodináře Carola Wurma za 95 000 korun nebo pohár z Egermannovy dílny z roku 1836.

Víkendové aukce

Aurea
mince, medaile
Praha, Konferenční centrum City
sobota 21. května, od 9.00
www.aurea.cz

Dorotheum
umění, starožitnosti
Praha, hotel Marriott
sobota 21. května, od 14.00
www.dorotheum.cz

Sýpka
umění, design
Praha, Žofín
neděle 22. května, od 13.30
www.sypka.cz

Meissner-Neumann
umění, starožitnosti
Praha, hotel Intercontinental
neděle 22. května, od 14.00
www.aukce-neumann.cz

Výstava

Sotheby's
České umění, sbírka Hascoe
Praha, hotel Intercontinental
od 25. do 26. května
www.sothebys.com