Většina českých turistů se mezi velkými cestovními kancelářemi chystá strávit letní dovolenou v Evropě. Největší poptávka je v současnosti po řeckých ostrovech, Turecku a Bulharsku.

Řada Čechů se rovněž vrací k zájezdům s vlastní nebo autokarovou dopravou. Zájem o dovolené v Evropě souvisí s obavami z bezpečnostní situace v severní Africe, uvedla Kateřina Komedová z cestovní agentury Zájezdy.cz.

"Největší růst zaznamenávají destinace v Turecku, Řecku, Španělsku a Spojených arabských emirátech," řekl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Dan Plovajko. Nárůst prodeje pobytů v Řecku a Turecku potvrzuje i Pavlína Pešová z Firo-tour a Jan Koláčný z kanceláře Exim Tours.

Řecko podle statistik agentury Zájezdy.cz vykazuje meziroční růst zájmu o víc než 35 procent, Turecko o 30 procent. Nejvýrazněji, o více než polovinu, vzrostl zájem o zájezdy do Chorvatska, čímž se tato tradiční destinace u této agentury dostala na pozici čtvrté nejnavštěvovanější letní destinace po Řecku, Turecku a Itálii.

Klesá zájem o Tunis a Egypt

Naopak větší než desetiprocentní meziroční pokles zájmu podle Komedové vykazují Tunisko a Egypt. V případě Tuniska jde podle Koláčného spíše o další pokračování trendu úbytku českých turistů, který trvá už třetí rok. Naopak pokles zájmu o Egypt je možné přičítat únorovému přerušení prodeje zájezdů v důsledku zhoršené bezpečnostní situace.

"V Egyptě se počet turistů dostal na slušnou úroveň, je zde ale nižší cenová relace," vysvětlil Koláčný. Podle něj jsou tamní hotely obsazené z 60 procent a cena týdenního zájezdu do luxusního hotelu s all inclusive se pohybuje v rozmezí 10 tisíc až 12 tisíc korun, přibližně o 20 procent méně než loni.

S poklesem poptávky po letních dovolených v severní Africe podle Komedové souvisí razantní nárůst zájmu o organizované zájezdy s vlastní dopravou a autokarem. Podle prodejních statistik agentury Zájezdy.cz zájem o zájezdy s vlastní dopravou meziročně stoupl o 65 procent a autokarem o 37 procent. Razantnímu nárůstu poptávky po těchto zájezdech nezabránila ani rekordně vysoká cena pohonných hmot.

Loni vítězilo Chorvatsko

Nejčastější zahraniční dovolenkovou destinací v roce 2010 bylo pro české turisty Chorvatsko. V roce 2010 sem na pobyt se čtyřmi a více noclehy vyrazilo podle Českého statistického úřadu 687 tisíc českých turistů, meziročně se ovšem počet dovolených snížil z předchozích 814 tisíc.

Většina z nich na dovolenou vyjela individuálně a nevyužila služby cestovních kanceláří. Druhou nejčastější destinací bylo loni sousední Slovensko se 604 tisíc příjezdy a třetí pozici v pomyslném pořadí obsadila Itálie s 593 tisíc příjezdy českých turistů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru