Hlavním problémem měny Spojených států jsou podle analytiků: zaostávání růstu největší ekonomiky světa za ostatními zeměmi, přetrvávající nerovnováhy v ekonomice a tlak na vnější financování způsobené schodky běžného účtu platební bilance USA.

„Vysoká míra nezaměstnanosti, rýsující se fiskální konsolidace a pokračující slabost realitního sektoru činí výhled ekonomického růstu ekonomiky USA méně přesvědčivý než je tomu u mnoha ostatních regionů a zemí,“ rozkrývají hlavní problémy Spojených států a jejich měny analytici Goldman Sachs.

K lepšímu vývoji v největší ekonomice světa podle analýzy Goldman Sachs nijak nepřispívá, ani strukturálními faktory a rychle rostoucími ekonomikami tlačený růst cen ropy, který nerovnováhy v americké ekonomiky ještě prohlubuje.

Rostoucí ceny ropy totiž snižují reálný disponibilní příjem Američanů, což negativně doléhá na soukromou spotřebu a dále tak zpomaluje ekonomický růst, soudí analytici.

Eurodolar bude za půl roku na 1,50 USD/EUR

Zatímco ještě v březnové zprávě analytici Goldman Sachs počítali v kvartálním výhledu se setrváním eurodolaru na hladině 1,40, nová květnová zpráva z tohoto týdne již v 3měsíčním horizontu počítá s oslabením dolaru na 1,45 USD/EUR.

Za půl roku by se eurodolar měl dostat až na 1,50 USD/EUR a za 12 měsíců potom nová prognóza Goldman Sachs očekává eurodolar na 1,55. Proti měsíc staré prognóze je zhoršení výhledu o 5 centů, jelikož dosavadní odhady byly 1,45 USD/EUR za 6 měsíců a 1,50 USD/EUR v ročním horizontu.

Nový výhled GS nevypadá pro dolar nijak růžově, ale stále mu nevěští prolomení historicky nejslabších úrovní vůči společné evropské měně, která byla stanovena v polovině července 2008 na úrovni 1,6037 USD/EUR. Za letošní rok dolarový index, který porovnává sílu americké měny vůči šestici dalších důležitých světových měn (EUR, JPY, GBP, CAD, CHF a SEK) ztratil již 5 procent.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru