Skupina Agrofert Andreje Babiše je údajně těsně před koupí tuzemské jedničky na pekárenském trhu United Bakeries. Píše o tom ve čtvrtečním vydání deník E15. Cena transakce je podle agentury mergermarket, která se specializuje na informace o fúzích a akvizicích, asi 6,1 miliardy korun.

Babiš na dotaz ČTK tuto informaci popřel, oficiálně se jí nezabývá ani antimonopolní úřad, který by ji musel schválit. O údajném sloučení dvou největších pekáren v zemi média spekulují již několik let.

Podle E15 si většinu hotovostního vyrovnání za firmu mají rozdělit bratři Jaroslav a Marko Paříkovi, kteří United Bakeries ovládají. Spojením Babišových pekáren Penam, které zaměstnávají přes 2000 lidí, a United Bakeries, tedy dvojky a jedničky na trhu, by vznikl subjekt s víc než 35procentním podílem na domácím trhu a zhruba třemi desítkami pekáren, napsal deník.

Babiš podle E15 koupi United Bakeries nepotvrdil, informaci deníku naopak potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů blízkých transakci a zprávu o chystané dohodě uvedla i agentura mergermarket.

K prodeji se nevyjádřili ani v United Bakeries. "Tyto záležitosti zásadně nekomentujeme," řekl deníku mluvčí skupiny Jaroslav Pomp. Případnou fúzi zatím nemá na stole ani Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

"Úřad neobdržel žádný návrh na povolení spojení, v němž by figurovala společnost United Bakeries," sdělil listu mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa, stejnou odpověď poskytl ČTK. Na doplňující dotaz, zda probíhají přednotifikační jednání, ÚOHS neodpověděl.

United Bakeries je hlavní pekárenská skupina v regionu střední Evropy. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Ve firmách ve třech zemích má zhruba 4000 zaměstnanců. Její tržby předloni dosáhly 4,02 miliardy korun, meziročně o šestnáct procent méně.

United Bakeries chtěli zahraničního parnetra

V předloňském rozhovoru pro ČTK Marko Pařík uvedl, že firma hledá zahraničního partnera, s nímž se chce spojit a expandovat na západoevropské trhy. Tuzemští výrobci v čele s Penamem patřícím Agrofertu nemají United Bakeries co přinést, řekl tehdy Pařík.

Agrofert je největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství a předním hráčem chemického průmyslu v ČR. Nekonsolidované tržby Agrofertu loni podle předběžných výsledků klesly na zhruba 132 miliard korun. Výsledek zahrnuje hospodaření 150 firem. V roce 2009 činily podle předběžných neauditovaných výsledků nekonsolidované tržby Agrofertu 137,3 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru