Dušan Tříska, původem absolvent techniky a jaderné fyziky na ČVUT, brzy ale ekonom a právník pracující v Ekonomickém ústavu ČSAV, který po revoluci nastoupil jako náměstek ministra financí Václava Klause.

I díky tomuto napojení na ikonu české ekonomiky je považován za architekta kupónové privatizace. Řešil v ní hlavně technickou část, tedy početní metody. Otcem kupónové privatizace ho ve své autobiografii označil i přímo Václav Klaus.

Sám Tříska se k otcovství hlásí: ,"Hlásím se k němu samozřejmě hrdě a myslím si, že jsem schopen doložit, že jsem hrdý a mám na co.“ Tříska zastával masovou privatizici, bez ní by podle něj celá transformace byla jen malou reformou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • "Československo bylo na počátku devadesátých let úplně majetkově zablokované. V zásadě do toho bylo potřeba hodit pumu. Tou se stala kuponová privatizace," říká s odstupem dvou dekád její duchovní otec Dušan Tříska.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.