Vláda se už podruhé snaží omezit podporu stavebního spoření. Ve středu schválila zákony měnící podmínky stavebního spoření. Kromě padesátiprocentní srážkové daně, kterou zrušil na konci dubna Ústavní soud, ponechalo ministerstvo financí v zákoně všechna úsporná opatření, tak jak se čekalo.

Změny se tak týkají snížení státní podpory na maximálních 2000 korun a zdanění úroků ze stavebního spoření.  Dvoutisícový limit se dotkne všech smluv, tedy i těch, které byly uzavřeny v minulosti.

Státní podpora pak klesne na 10 procent z uspořené částky v přílsušném kalendářním roce. U smluv uzavřených po roce přitom činila 15 procentc a u starších dokonce až 25 procent.

 

 

,,Všechny návrhy budou účinné pro smlouvy stávající i smlouvy nově uzavřené. Pro státní rozpočet pak budou znamenat úsporu čtyři až šest miliard korun oproti situaci, kdy by navržené změny nebyly přijaty," uvedlo ministerstvo.

 

Ústavní soud dřívější změny zrušil

Ústavní soud na konci dubna kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření.

Vládní novela snižovala státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Nově bylo rovněž zavedeno zdaněné úroků ze stavebního spoření.

Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. Právě toto mimořádné zdanění je podle Ústavního soudu protiústavní.

Návrhy teď musí schválit ve standradním procesu Parlament.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru