V Číne stále stoupá zájem o tradiční skotskou whisky. Dovážená whisky zde představuje 40 procent všech prodávaných lihovin, která přichází z exportu. Čínský trh je však zatím poměrně malý, jeho hodnota činila v roce 2010 zhruba 100 miliónů liber, když deset let předtím to bylo pouhý 1 milion liber.

Skotové však drží dominantní pozici, když objem importovaných lihovin loni činil 80 milionů liber. A ten by Skotové ještě rádi rozšířili, podle odhadů by mohl v příštích čtyřech letech dosáhnout dvojnásobné úrovně.

Čína navíc loni vyšla Skotsku vstříc, když poskytla skotské whisky plnou právní ochranu. Na tamním trhu se totiž ve velkém objevují padělky této značky.

 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru