Na šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna se po jeho převozu do newyorské věznice začal ve světě vyvíjet tlak na odstoupení z funkce a začaly globální poziční přípravy na boj o jeho nástupce. Rozvojové mocnosti Čína, Brazílie a Jihoafrická republika v té souvislosti zpochybnily zvykové právo Evropy na funkci, která je klíčem ke kontrole nad světovou ekonomikou.

Strauss-Kahn byl o víkendu zatčen a obviněn ze sexuálního napadení hotelové pokojské. Newyorský soudce mu upřel možnost dostat se na svobodu na kauci a v úterý byl šéf MMF převezen do newyorského vězeni Rikers, kde bude pod zvýšeným dohledem. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až 25 let vězení.

MMF večer místního času uvedl, že se Straussem-Kahnmem od jeho zatčení nebyl ve spojení, a vyjádřil přesvědčení, že v dohledné době by měl být kontakt navázán. Dva zdroje z výkonné rady MMF agentuře Reuters řekly, že vedení chce slyšet, jak to vidí se svým setrváním ve funkci. Jeden ze zdrojů by za ideální považoval jeho rezignaci, druhý však řekl, že toto mínění nesdílí celá 24člennná rada, která má pravomoc jej odvolat.

Ve Spojených státech i v Evropě začali politici zpochybňovat Straussovu-Kahnovu schopnost vést ve své situaci tak důležitou instituci. "Případ komentovat nemohu, evidentně však není v situaci, kdy by mohl řídit MMF," řekl americký ministr financí Timothy Geithner.

"Vzhledem k tomu, že mu byla odmítnuta kauce, musí zvážit, zda nepoškozuje svou instituci," uvedla rakouská ministryně financí Maria Fekterová. Španělská ministryně hospodářství Elene Salgadová označila zločiny, z nichž je Strauss-Kahn obviněn, za "velmi závažné" a řekla, že rozhodnout se musí sám.

Náměstek výkonného ředitele MMF John Lipsky nyní Strausse-Kahna zastupuje, formální pověření jako úřadující šéf fondu však nedostal a krokem k tomu by bylo jmenování Američanova nástupce. Zdroje z MMF sdělily, že Spojené státy prosazují jako Lipského nástupce poradce Bílého domu pro mezinárodní ekonomiku a bývalého náměstka ministerstva financí Davida Liptona. Lipskému v srpnu končí mandát a hodlá odejít.

Dost bylo Evropy

Velké země rozvojového světa si již začínají připravovat půdu pro vznesení nároků na post šéfa MMF a zpochybňují nepsanou tradici, kdy nepsaný nárok na tuto funkci má od založení finančních institucí ve Washingtonu Evropa, zatímco USA drží vedení Světové banky. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí, uvedl že proces výběru nového šéfa fondu "by měl být založen na principech spravedlnosti, transparentnosti a kvalitě osobnosti". Bylo to poprvé, co se Čína vmísila do debaty o výběru funkce v MMF tak brzy.

Nejmenovaný činitel brazilské vlády Reuters řekl, že příští šéf fondu by měl pocházet z velké země s rozvíjející se tržní ekonomikou. Dodal však, že Brazílie v této otázce příliš aktivně vystupovat nechce, protože Evropa si zřejmě svou pozici udrží. Také jihoafrický ministr financí Pravin Gordhan řekl, že příští šéf MMF by měl pocházet z rozvojové země. Brazilský ministr financí Guido Mantega uvedl, že mluvit o této otázce je "v této chvíli příliš předčasné".

Tady je přehled nejvážnějších kandidátů na pozici šéfa MMF podle zpravodajského serveru BBC.

 MMF kandidati podle bbc

Grafika: BBC

  • Mohamed El-Erian, Má občanství Egypta i Francie. Šéf největšího dluhopisového fondu světa Pimco. Pracoval 15 let pro MMF.
  • Stanley Fischer, Izrael. Šéf centrální banky Izraele, bývalý místopředseda představenstva Citygroup. V letech 1994 až 2001 pracoval pro MMF.
  • Gordon Brown, Británie. Bývalý britský premiér, dříve britský ministr financí.
  • Kemal Dervis, Turecko. Bývalý šéf rozvojového programu OSN. Ve funkci ministra financí Turecka vyvedl řadou reforem zemi z těžké ekonomické krize.
  • Peer Steinbruck, Německo. Ministr financí.
  • Montek Singh Ahluwalia, Indie. Absolvent britské univerzity v Oxfordu. Už ve svých 28 letech se stal šéfem divize Světové banky.
  • Christine Lagardeová, Francie. Ministryně hospodářství. Její šance posiluje také  fakt, že Francouz Jean-Claude Trichet odchází z čela ECB, kde ho střídá Ital Mario Draghi.
  • Agustin Carstens, Mexiko. Bývalý ministr financí, nyní guvernér mexické centrální banky. Pracoval pro MMF. Má za ženu americkou ekonomku Catherine Mansell. Mohl by mít podporu USA, pro které je Mexiko důležitý obchodí partner.
  • Trevor Manuel, Jižní Afrika. Dlouholetý ministr financí v několika vládách, včetně té Nelsona Mandely.
  • Axel Weber, Německo. Bývalý šéf německé centrální banky, překvapil stažením kandidatury do čela ECB. Nedávno se stal profesorem ekonomie na univerzitě v Chicagu.