Ital Mario Draghi nahradí na podzim na postu šéfa Evropské centrální banky Francouze Jeana-Clauda Tricheta. Rozhodli o tom v Bruselu ministři financí eurozóny. Mario Draghi je prezidentem italské centrální banky Banco d´Italia.

Podle šéfa ministrů financí eurozóny a lucemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera bylo rozhodnutí jednomyslné.

,,Je nejen mužem, který má vynikající mezinárodní reputaci, zároveň je ale i centrálním bankéřem, který je velmi oddaný myšlence eurozóny a celé Evropě," komentoval Juncker svého nástupce.

 

Mario Draghi v datech:

29.12.2005 : jmenován šéfem italské centrální banky Banco d´Italia. Od té doby je také jedním z členů rady guvernérů ECB, která rozhoduje o nastavení měnové politiky

2005 - 2002 : viceprezident a výkonný ředitel investiční banky Goldmans Sachs International v Londýně

2001 - 1991 : zastával post italského ministra financí

1990 - 1984 : působil jako výkonný ředitel Světové banky

1977 : dokončil doktorské studium ekonomie na Massachusetts Institute of Technology

 

Zvolení Draghiho do funkce šéfa ECB není velkým překvapením od doby, kdy mu podporu před nedávnem vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová.

 

Poměrně dlouhou dobu byl za jasného favorita považován bývalý šéf Bundesbank Axel Weber, který ale jakékoliv šance ztratil po některých svých kontroverzních vyjádřeních.

Berlín poté dlouho váhal, kterému z případných kandidátů poskytne svojí podporu. Merkelová údajně žádala výměnou za zvolení Draghiho několik vlivných postů v institucích Evropské unie.

Rozhodnutí o vybrání nového prezidenta ECB ministři financí hned poslali do Evropského parlamentu za účelem schválení všech nezbytných procedur, aby nového šéfa mohli na summitu EU 24. června potvrdit prezidenti a vlády zemí evropské sedmadvacítky.

Potvrzení Draghiho na postu šéfe ECB by pak mělo vstoupit v platnost během července,

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru