Reforma zdravotnictví ministra Leoše Hegera (TOP 09) nebude mít jednoduchou cestu ke schválení. Sociální demokraté v pondělí oznámili, že její přijetí budou všemožně zdržovat, výhrady k plánované reformě mají i Věci veřejné. 

Šéf zdravotnictví Heger  při své pondělní návštěvě Fakultní nemocnice v Hradci Králové potvrdil, že pacienti budou nadále platit třicet korun za každou položku na receptu a nikoliv jen za recept.

"Původní návrh byl odložen na pozdější dobu. Poplatky za položku na receptu tak zůstávají," uvedl ministr. Zvyšovat se v první várce změn nebude poplatek u ambulantního specialisty, na němž se původně vládní koalice shodla. "Bude to předmětem dalších změn, ale teď v červnu to nebudeme předkládat," řekl Heger.

Předseda Věcí veřejných Radek John v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že mu vadí, že Hegerem připravovaná reforma není projednaná v koalici a není hotová. Podle něj nastanou na jednání představitelů koaličních špiček velké rozpory.

Heger: Nejprve musí fungovat K9

"Reformu jsme prezentovali na K9 třikrát, je pravda, že s některými koaličními partnery jsme se neshodli například na roli České lékařské komory i sociálních dopadech zvýšených plateb," poznamenal ministr. Podle něj se ale jeho resort dokáže přizpůsobit pokud bude K9 fungovat.

ČSSD kritizuje především zdražení pobytu v nemocnici ze 60 na 100 korun za den. Odmítá také rozdělení zdravotní péče na základní a dražší, tedy vymezení nadstandardů, na které by si pacienti připláceli.  Stínový ministr zdravotnictví David Rath proto řekl, že při schvalování reforem ve sněmovně využijí i obstrukce.

ČSSD chce využít Senát

Jediné, co jsme schopni akceptovat, je poplatek pacientů v nemocnici na stravu. Ten ale nemůže činit sto korun a neměli by ho platit lidé v kómatu nebo napojeni na umělou výživu," uvedl Rath. Zvýšení poplatků označil za drastické zdražení, které se nepočítá do sociálního ochranného limitu.

Využít chce sociální demokracie i své převahy v Senátu.