Ministři financí Evropské unie dnes v Bruselu rozhodnou, zda Portugalsko jako třetí země eurozóny získá finanční pomoc.

Pokud se naplní předpoklady, Portugalci by měli opouštět jednání s příslibem úvěrů v celkové výši 78 miliard eur.

Na pomoci jihoevropské zemi se po třetinách budou podílet Evropský mechanismus finanční stability (EFSM), záchranný fond eurozóny (EFSF) a Mezinárodní měnový fond (MMF).

 

Program jednání

13:30 - Jednání MMF, ECB a EK se zástupci Evropského parlamentu o zpřísnění sankcí za porušování rozpočtových pravidel v EU.

15:00 - Jednání ministrů financí EU o Evropském stabilizačním mechanismu.

17:00 - Jednání ministrů financí EU a eurozóny o finanční pomoci Portugalsku.

18:30 - Jednání ministrů financí eurozóny, takzvané euroskupiny

Česko se podílí na pomoci z EFSM a MMF. Prostřednictvím Evropského mechanismu finanční stability přitom poskytne záruky za 7,7 miliardy korun, které by zaplatilo jen v případě, že Portugalsko nedostojí svým závazkům.

 

Šéfy státních pokladen ovšem čekají ještě daleko složitější rozhodování než v případě Portugalska. Debatovat budou i o situaci v Řecku, které se nezadržitelně blíží k bankrotu, který by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro evropskou jednotnou měnu, ale i pro světovou ekonomiku.

Dnešního jednání se proti předpokladům nezúčastní šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, kterého zatknula newyorská policie kvůli sexuálnímu napadení.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru