Valná hromada Sazky v pátek drtivou většinou hlasů odvolala z funkce člena představenstva Romana Ječmínka. Informoval o tom v tiskové zprávě mluvčí Sazky Jan Tuna.

,,Majoritní akcionář ČSTV tento svůj návrh odůvodnil tím, že dosavadní místopředseda představenstva společnosti PaedDr. Roman Ječmínek poškodil podáním žádosti o insolvenci dobré jméno Sazky, což se negativně promítlo v ekonomických výsledcích společnosti," píše se ve zprávě.

Místopředseda představenstva Ječmínek vystupoval jako výrazný kritik šéfa Sazky Aleše Hušáka. Mimo jiné řekl, že je nepřijatelné, aby Hušák vedl za Sazku jednání v insolvenčním řízení.

,,Hušák by měl přestat hrát šachové hry. Jeho zájmy se naprosto rozešly se zájmy většiny akcionářů," uvedl již dříve. Ječmínek také podal na firmu 21. března insolvenční návrh.

Sám ředitel Sazky v pátek Ječmínkovi poděkoval za práci, kterou v Sazce v minulosti odvedl.

Vedení Českého svazu tělesné výchovy, majoritního akcionáře Sazky, naopak Hušáka podporuje. O svolání mimořádné valné hromady požádal právě výkonný výbor ČSTV.

Valná hromada schválila i odvody do Zeleného ostrova

Z tiskové zprávy mluvčího Sazky zároveň vyplynulo, že mimořádná valná hromada Sazky zároveň většinou hlasů schválila odvody do Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO). Podle soudního opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla je tento krok pouze snahou zlegalizovat více než osmimiliardovou pohledávku OSZO za loterijní firmou. Pohledávka přitom byla podána neoprávněnými osobami

Zatímco dosud odvody Sazky podle Ertla podléhaly každoročnímu schválení valnou hromadou, dnešní rozhodnutí je odsouhlasilo nastálo. "Jde o to, aby se formálně jakoby odůvodnila ta suma osmi miliard a vytvořily se podmínky pro přihlášení pohledávky. Těch osm miliard je důležitých v tom, jak se bude sestavovat věřitelský výbor," uvedl.

Hlasování o odvodech bylo navíc podle Ertla označeno za snahu podpořit postup OSZO v souvislosti s pohledávkou za Sazkou. "Pohledávka ale byla podána neoprávněnými osobami, protože OSZO nemělo v té době výkonný orgán. Takže ji nikdo nemohl podat ani kdyby chtěl. A já nemohu legalizovat nezákonný postup a takové bude i mé vyjádření insolvenčnímu správci," uvedl Ertl.

Obdobně se vyjádřil i Roman Ječmínek. "Cílem je jediné, a to pokusit se o nemožné a protlačit uznání osmimiliardové pohledávky," upozornil. Navíc páteční usnesení o odvodech podle něj nebylo plně přijato, když je v rozporu s obchodním zákoníkem, loterijním zákonem, insolvenčním zákonem, ale i se stanovami společnosti Sazka.