Evropská komise v následujících týdnech navrhne právní úpravu, která ještě více přiblíží poplatky za roaming v EU národním tarifům. Uvedly to ve čtvrtek zdroje z Bruselu. Opatření má dále snížit ziskové marže obřích mobilních operátorů včetně britského Vodafonu, španělské Telefóniky, německé skupiny Deutsche Telekom či francouzské France Télécom. Slibuje ale také zlepšit náladu více než 500 milionům mobilních uživatelů v Evropě.

Zdroje z odvětví mobilních telekomunikací označují chystané změny za podstatné. Podle návrhu opatření mají být ještě sníženy cenové limity, které Brusel mobilním operátorům stanovil na mezinárodní hlasové volání a textové zprávy v minulých letech. Upravit se má také stahování dat do přístrojů v zahraničí. Schválení dokumentu se očekává do června, uvedly zdroje. Telekomy již chtěly zpochybnit regulaci roamingu v EU u Evropského soudního dvora, ale neuspěly.

Nebezpečný roaming

Účet za datový roaming má strop od loňského roku na 50 eurech za měsíc, aby se zamezilo předražení. O rozruch se postaral sledovaný případ německého turisty, který si roamingem stahoval televizní pořady ve Francii a poté obdržel účet na 46 000 eur (1,12 milionu Kč).

Zdroje dodaly, že podle nových návrhů se má snížit limit pro hlasový roaming v EU od července 2014 na 24 centů. Proti nynějším 39 centům je to redukce téměř o 40 procent. Za textovou zprávu se má limit snížit z 11 na 10 centů, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru