Na dani z příjmu právnických osob stát získal v roce 2010 nejvíce stejně jako v předchozích letech od elektrárenské společnosti ČEZ. Následovala Česká spořitelna a telekomunikační operátor T-Mobile. Vyplývá to ze žebříčku, který každoročně sestavuje ministerstvo financí jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů.

Zatímco ČEZ své prvenství z předchozího roku obhájil, minule čtvrtá Česká spořitelna na druhé příčce vystřídala telekomunikačního operátora Telefónica O2, který spadl na šesté místo. T-Mobile na třetí pozici meziročně poskočil o tři místa, v daních za rok 2009 byl šestý. Čtvrté místo obsadila Česká pojišťovna, pátým největším plátcem daně v roce 2010 se stala Komerční banka.

"Jde o symbolické ocenění dvaceti právnických osob, které se podílejí více než 30 procenty na celkovém inkasu daně z příjmů právnických osob," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Státní rozpočet loni získal na dani z příjmu právnických osob 86,3 miliardy korun, což bylo v meziročním srovnání o tři miliardy korun více. Pro letošní rok státní rozpočet počítá s tím, že z podnikových daní získá zhruba 84 miliard Kč.

Pořadí právnických osob na základě zaplacené daně z příjmu ministerstvo sestavuje od roku 2003. V přehledu nejsou uvedeny daňové subjekty, které nereagovaly na žádost o zproštění mlčenlivosti nebo nevyslovily souhlas se zveřejněním.

 

Firmy, které loni nejvíce přispěly do státního rozpočtu na daních z příjmů právnických osob:

Pořadí Název společnosti
1. ČEZ, a. s.
2. Česká spořitelna, a.s.
3. T-Mobile Czech Republic a.s.
4. Česká pojišťovna a.s.
5. Komerční banka, a.s.
6. Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
7. RWE Transgas, a.s.
8. Škoda Auto a.s.
9. NET4GAS, s.r.o.
10. Vodafone Czech Republic a.s.
11. Plzeňský Prazdroj, a. s.
12. ČEZ Distribuce, a. s.
13. GE Money Bank, a.s.
14. Raiffeisenbank a.s.
15. Dalkia Česká republika, a.s.
16. Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
17. RWE Gas Storage, s.r.o.
18. Československá obchodní banka, a. s.
19. Agrofert Holding, a.s.
20. ČEPS, a.s

Zdroj:MF

cez oceneni dane 3Na snímku zprava: Martin Novák, finanční ředitel ČEZ, Dušan Baran, finanční ředitel České spořitelny, Otakar Král, finanční ředitel T-Mobile.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru