České školství zřejmě čeká výrazná změna. Chystá se něco, co je v našich podmínkách úplná novinka – vznik elitních vysokých škol. Zkrátka české Oxfordy nebo Harvardy.

Zájem založit takovou soukromou instituci podle zjištění týdeníku Ekonom totiž kromě šéfa ČEZ Martina Romana projevili i miliardáři Andrej Babiš a Karel Janeček. Motivaci mají všichni podobnou – zabránit úpadku našeho školství, tak jak jej popsala loňská studie společnosti McKinsey pro českou vládu.

Babišovi chybí profesně zaměření zaměstnanci

Jak zjistil týdeník Ekonom, majitel skupiny Agrofert Babiš se zabývá myšlenkou vlastní vysoké školy, z níž by vycházeli špičkoví manažeři. A k tomu chce i školu střední, která dodá dobře »vycepované« pracovníky pro potravinářské, zemědělské i chemické podniky gigantu Agrofert.

,,Sháníme nejen hotové manažery, ale i vyučené lidi do výroby. A zjišťujeme, že na trhu nejsou. Takže si musíme vychovat vlastní," vysvětluje podnikatel svůj záměr. Projekt vzdělávání chce Agrofert spustit už od příštího roku. ,,Pořád přemýšlím o vlastní škole. Ale teď si myslím, že nejprve odstartujeme spíš podporou studentů a učňů ve školách stávajících," plánuje Babiš.

Nejdřív think tank, pak škola

Také majitel firmy RSJ Algorithmic Trading, miliardář, matematik a známý bojovník proti korupci Karel Janeček (38) sní o vysoké škole. Zaměřena by měla být na matematiku a finanční matematiku.

,,Ale musí to být jedině ve špičkové kvalitě. V žádném případě škola, která nabízí titul a průměrnou úroveň,_" svěřil se týdeníku Ekonom. Ještě letos chce Janeček spolu s profesorem Janem Večeřem z USA založit matematicky orientovaný think tank. ,,Tam by se časem mohlo nabízet studium typu PhD. A později by z toho mohla být privátní škola," plánuje.

Šéf ČEZ Martin Roman o založení vlastní vysoké školy uvažuje již delší dobu. Jak napsal týdeník Ekonom na konci loňského roku, mělo by jít o instituci se zaměřením na práva a ekonomiku. Roman přitom již dnes spolu s Václavem Klausem mladším vede špičkové gymnázium PORG.

Čtěte více v týdeníku Ekonom
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru