Rumunsko si od MMF půjčilo miliardy dolarů, ale někteří si kladou otázku, jestli by půjčku nepotřeboval spíše Jeffrey Franks, aby si mohl nechat boty podrazit nebo si koupit nové.

Snímky Franksovy děravé obuvi zastínily veškeré jeho poznámky o veřejných výdajích, propouštění či inflaci v balkánské zemi. Fotografie byla původně umístěna i na prezidentských webových stránkách, ale dnes z nich záhadně zmizela. Nezmizela ale ze zpravodajství.

"Neexistuje omluva pro to jít k prezidentovi země s děravými botami," prohlásil populární televizní komentátor Mircea Badea.

Franks sám byl na pondělní tiskové konferenci o rumunské ekonomice vyzván, aby se ke své polobotce vyjádřil. "Raději budu mluvit o Rumunsku, nikoliv osobních záležitostech," prohlásil s dodatkem, že "dnes jsem si boty vyměnil".

RUMUNSKO FINANCE KURIOZITY MM 2 546Ovšem Rumuni ani s výměnou obuvi spokojeni nebyli. Televizní stanice Realitatea TV poznamenala, že Franks si k černému obleku obul hnědé mokasíny, jež už zažily lepší časy.

"A podívejte se na jeho hodinky, jsou to desetieurové digitálky," poukázala Badeová na časostroj, který svého nositele příliš nereprezentuje.

Na pomoc zástupci MMF přišel švec Stefan Filipas ze západorumunského Aradu. "Jsem si jistý, že si Jeffrey Franks obul ty boty, protože jsou pohodlné, a nikoliv proto, že by neměl na nové," napsal na internetu.

"Já mu je opravím nebo mu pošlu nové, vyrobené z rumunských materiálů, tak bude mít něco, co mu bude připomínat Rumunsko, jako my budeme vzpomínat na něj."

Franksovy polobotky ale poskytly příležitost místním obyvatelům kritizovat MMF, který chce po Rumunsku, aby přijalo přísnější úsporná opatření ke snížení rozpočtového deficitu. Kluk z MMF s dírou v botě nás přichází poučovat jak řídit ekonomiku, naznačil místní deník Jurnalul National.

V lednu 2007 si prezident SB Paul Wolfowitz zul povinně boty, když v Turecku vstupoval do mešity. Ovšem v tu ránu se kamery a fotoaparáty zaměřily na jeho ponožky, z nichž mu svítily palce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru