Průlomový rozsudek vynesl Obvodní soud pro Prahu 5. Podmínkou potrestal internetového diskutéra, který vyhrožoval smrtí administrátorovi fóra iDnes.cz a také jeho synovi. Čtyřměsíční trest s odkladem na jeden rok pro pětačtyřicetiletého Martina Kubáka je prvním verdiktem svého druhu v České republice.  

Kubák, který na fórech vystupoval pod přezdívkou "kraxna", vyhrožoval Patriku Bangovi i jeho synovi proto, že mu Banga smazal jeho diskusní účet. Diskutér byl odsouzen ve zkráceném řízení, tedy bez jednání před soudem. Proti trestnímu příkazu se v určené lhůtě neodvolal, rozsudek je tudíž pravomocný.

Podle serveru iDnes.cz Kubák posílal Bangovi od srpna 2009 do loňského února urážlivé a rasistické zprávy, které vyústily hrozbou smrtí. Podle soudu se muž z Velkého Března dopustil trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci.

"Vyhrožoval usmrcením a jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to mohlo vzbudit důvodnou obavu," vysvětlila rozsudek soudkyně obvodního soudu Vanda Činková.

Diskuse nejsou úplně anonymní

"Konečně si někdo uvědomí, že diskuze nejsou tak anonymní a že si nemůže každý dovolit cokoliv. Musí být nějaká pravidla," reagoval na verdikt Banga.

Podle jeho advokáta Františka Valeše, který připravuje také žalobu na ochranu osobnosti, český soud takto rozhodl zřejmě poprvé. S výší trestu je spokojen. Vadí mu však, že Kubákovi nebyl nařízen dohled probačního úředníka.

"Neznám žádný případ, že by byl někdo za vyhrožování a nesnášenlivé projevy přes internetové diskuze či podobné jednání odsouzen, s tím jsem se nesetkal," řekl.

Byl vulgární, přišel o účet

Podle iDnes.cz začal Kubák útočit na Bangu poté, co kvůli svým vulgárním příspěvkům do diskusí pod články na serveru přišel o svůj účet. "Z různých adres chodily desítky e-mailů s nadávkami do černých sviní, brýlatých dobytků a podobně. Jak ubíhal čas, přidával diskutér s přezdívkou kraxna jak na intenzitě urážení, tak na počtu mailů," popsal e-mailové útoky Banga.

 

Když správce diskusí na agresivní výpady nereagoval, přišla mu zpráva, ve které Kubák vyhrožoval, že zabije Bangu i jeho syna. Administrátor se proto obrátil na policii a Kubák se ke svému jednání přiznal. Na konci listopadu sice státní zástupce z Prahy 5 rozhodl o zastavení stíhání, po Bangově stížnosti ale Městské státní zastupitelství případ vrátilo k novému posouzení.

"Rozhodně jsem nechtěl čekat, až 'kraxna' na mého syna opravdu zaútočí," vysvětlil Banga. Jeho případ zmínily i USA ve své výroční zprávě o dodržování lidských práv ve světě. Američané jej zařadili do sekce o svobodě projevu a tisku.

Související