Zahraniční obchod skončil v březnu přebytkem 21,5 miliardy korun, což je meziročně o 4,2 miliardy Kč více. Z předběžných údajů přeshraniční statistiky vyplývá, že vývoz v březnu vzrostl o 17,9 procenta a dovoz o 17,4 procenta.

Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 17,6 procenta na 496,3 miliardy korun a dosáhl nejvyšší měsíční hodnoty od vzniku České republiky. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle něj březnový přebytek zahraničního obchodu pak dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 1993.

,,Českým exportérům se daří těžit z vysoké poptávky po německém zboží v Číně a dalších nových ekonomikách. Nejrychleji – o více než polovinu - ovšem meziročně rostl český vývoz do Ruska, což je převážně autonomní úspěch českých firem," zhodnotil výsledky hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zvýšení přebytku o deset miliard korun vykázaly stroje a dopravní prostředky a o půl miliardy korun průmyslové spotřební zboží.

U surovin, polotovarů, materiálů, nápojů a tabáku se kladné saldo snížilo. Naopak deficit se prohloubil u minerálních paliv o 4,1 miliardy Kč a u chemických výrobků o 1,5 miliardy Kč, u potravin a živých zvířat se zmenšil o 0,7 miliardy Kč.

Meziročně v běžných cenách se vývoz v březnu zvýšil o 39,3 miliardy korun a dovoz o 35,1 miliardy. Vlivem posílení koruny vůči oběma hlavním měnám rostl zahraniční obchod rychleji při přepočtu na eura i dolary než obchod vyjádřený v českých korunách, uvedl ČSÚ.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru