Bontonland v pondělí změnil majitele. Jeho novým vlastníkem se stal producent Lešek Wronka. Ten se umí v showbyznysu pohybovat, za mnohé mu je vděčná např. zpěvačka Ewa Farna. Wronka se ale k celé transakci nechtěl vyjádřit.

"Podepsal jsem to teprve před půl hodinou, nechci se  k tomu teď vyjadřovat," sdělil v 15:00 Wronka stručně serveru IHNED.cz na otázku, jaké má se společností plány.

Bontonland patřil trojici podnikatelů v čele s Milošem Petanou.

U Petany nejde o jediný prodej

Za poslední dobu nejde o jedinou divestici Miloše Petany, který postupně rozprodává své impérium. Za nezveřejněných podmínek před měsícem prodal svou polovinu společnosti Global Inspiration, která provozuje "internetovou televizi" Stream.cz.

Do videoportálu vložil peníze před čtyřmi roky internetový gigant Seznam.cz, který je také nyní kupcem druhé poloviny společnosti. Stream tak zcela přechází pod křídla Seznamu.
 
Petana stále vlastní Ateliery Bonton Zlín.

Bontonland bojuje s poklesem prodeje

Bontonland se už několik let potýká s propadem prodejů hlavně u DVD nosičů a multimédií. Podle dřívějšího vyjádření manažerky firmy Světlany Louženské pro HN za tímto faktem stojí hlavně pád cen a konkurence na stáncích, ale také ilegální kopírování. To podle ní prodejcům bere až 60 procent tržeb.

I kvůli poklesům v těchto segmentech firmě předloni klesly tržby o 15 procent na 376,4 milionu korun. Bontonlandu se ale zároveň podařilo předloni snížit ztrátu z více než 7 milionů na 4,5 milionu korun.

Bontonland musel kvůli poklesům prodeje uzavřít 12 z 30 svých poboček v Česku. V tomto roce se ale firma nadechla opět k expanzi. Zkouší prorazit s konceptem miniprodeje, který by měl podpořit i prodej přes internet. Do něho firma loni hodně investovala a zatím přes ní Bontonland prodává zhruba desetinu zboží.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru