Průmyslová výroba v březnu meziročně zpomalila růst na 9,5 procenta. V únoru rostla o 13 procent. „Tempo necelých deset procent není u průmyslu tak silný výsledek, jaký jsme zde viděli v předchozích měsících, ale i tak je možné jej považovat za velmi pozitivní,“ komentuje čísla z ČSÚ Petr Dufek z ČSOB.

„Pokračující růst globální ekonomiky, který se projevuje růstem průmyslu v eurozóně a zejména v Německu, se odráží díky silné vzájemné vazbě ve vývoji českého průmyslu.

Přestože efekt nízké srovnávací základny předchozího roku postupně vyprchává, udržuje si průmyslová výroba poměrně vysokou dynamiku růstu,“ říká ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Meziměsíčně byla průmyslová produkce po očištění od sezonních vlivů nižší o 0,9 procenta. Hodnota nových zakázek podle ČSÚ meziročně vzrostla o 9,7 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce přispěla podle statistiků nejvíce výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která se meziročně zvýšila o pětinu. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků vzrostla o 17,1 procenta a výroba strojů a zařízení byla vyšší o 16,4 procenta.

Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o pět procent. Výroba potravinářských výrobků klesla o 4,5 procenta a výroba koksu a rafinovaných ropných produktů byla v březnu meziročně nižší o 15,8 procenta.

"Zdá se, že se průmyslová výroba v ČR v březnu zařadila pod bok průmyslu Polska a Maďarska: její růst nečekaně oslabil (medián odhadů analytiků podle agentury Reuters byl 12,3 %). I v těchto blízkých zemích, které s ČR sdílejí vysokou provázanost s německou ekonomikou, průmyslová výroba poslední měsíc zvolnila růst.

prumysl

V březnu se v Česku postavilo o třetinu méně bytů

Tuzemská stavební výroba v březnu zpomalila meziroční růst na 4,6 procenta z únorových 5,6 procenta. Počet dokončených bytů se propadl zhruba o třetinu, množství zahájených bytů naopak mírně vzrostlo.

„Stavebnictví zůstává od začátku roku v černých číslech. Za březen vykazuje růst pozemní i inženýrské i pozemní stavitelství, zahájila se dokonce výstavba vyššího počtu bytů než loni. Na druhé straně výsledky stavebnictví se nyní počítají z velmi nízkých srovnávacích základů ze začátku loňského roku. Proto není třeba růst stavebnictví v tomto roce příliš přeceňovat,“ dodává Dufek.

Po očištění od sezónních vlivů byla stavební produkce v březnu meziměsíčně vyšší o 2,6 procenta. Vzhledem k nízké srovnávací základně výroba v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 3,1 procenta a inženýrské stavitelství vzrostlo o 8,9 procenta.

Stavaři začali v březnu výstavbu 2404 bytů, což je meziroční růst o 1,5 procenta. Za číslem se podle statistiků skrývá zahájení bytů v nástavbách k rodinným domům a v domovech pro seniory. Množství bytů zahájených v bytových domech kleslo o 12,1 procenta.

Počet dokončených bytů klesl o 32,5 procenta na 1946 bytů. Výstavba v rodinných domech se propadla o 75,9 procenta.

Počet vydaných stavebních povolení se meziročně snížil o 3,3 procenta, stavební úřady jich vydaly 8550. "Tento růst ovlivnilo povolení energetických staveb a zčásti také nízká srovnávací základna z března 2010," uvedl ČSÚ.

„Stavebnictví má před sebou další slabší rok, který bude ve znamení nedostatečné poptávky, ze strany veřejného i soukromého sektoru. Oživení ekonomiky se tak na výsledcích stavebnictví začne projevovat až s větším zpožděním,“ odhaduje budoucí vývoj Dufek.