Valná hromada společnosti Bestsport, která provozuje a vlastní O2 Arénu, v pátek údajně odsouhlasila odvolání celého představestva firmy, a to i včetně místopředsedy Aleše Hušáka.

Ve funkci ho má nahradit bývalý policejní důstojník a konkurzní správce Petr Bernátek. Ten je jediným člověkem v novém vedení, který není přímo spojen se sportovními svazy, ale má blízko ke skupině KKCG Karla Komárka.

Informaci přinesl server Aktuálně.cz, mluvčí Bestsportu Jan Tuna ale změny v představenstvu razantně popírá.

"Informace, které dnes někteří lidé poskytli médiím, jsou lživé. Valná hromada Bestsportu, která se dnes měla uskutečnit v sídle Sazky, se neuskutečnila, protože se na ni nedostavil žádný právoplatný zástupce akcionářů," napsal v tiskovém prohlášení Tuna.

Na místo konání valné hromady se podle Tuny dostavil pouze muž, který neměl patřičné oprávnění jednat za majoritního akcionáře – tj. sdružení Zelený ostrov.

"Lidé, kteří se pokoušejí vystupovat jako členové údajného nového představenstva, k tomu nemají žádné oprávnění, nemohou podepisovat žádné smlouvy a pokud by tak činili, dopouštěli by se protiprávního jednání a všechny úkony by byly považovány za absolutně neplatné,“ dodal Tuna.

Startuje velká právní bitva

Nad pátečním rozhodnutím valné hromady tak visí otazník. Nemusí totiž vůbec platit. Celé jednání totiž probíhalo za velmi zvláštních okolností.

Aleš Hušák o chystaném kroku valné hromady věděl předem, a svolal ji do sídla Sazky. Důvod je prostý, chtěl zabránit přítomnosti svých "soupeřů". Jenže i ti použili lest, když valnou hromadu zahájili ve vestibulu sídla, ještě před tubusem, kterým projde jen ten, kdo má povolení Sazky. Krátce poté ji akcionáři přerušili a přesunuli na jiné místo.

"Management Sazky zabránil tomu, aby se akcionář, který drží více než 99 procent hlasů v Bestsportu (Občanské sdružení Zelený ostrov - OSZO), mohl účastnit normálně valné hromady," řekl Aktuálně.cz místopředseda ČOV Jiří Kejval. "Naše úsilí o personální změny v Bestsportu však trvá," dodal.

Sporné jsou i některé pohledávky za Sazkou

Většinovým držitelem dluhopisů Sazky je finanční skupina KKCG prostřednictvím svých firem společně s investiční skupinou PPF. V pátek soud obdržel dosud největší pohledávku za Sazkou, od OSZO za celkem 8,128 miliardy korun.

Valná hromada občanského sdružení OSZO v úterý ale přijala usnesení, podle kterého sdružení tuto pohledávku nepodalo. Nyní existují další dvě pohledávky v totožné výši, a to od kyperské firmy Alfa Capital Holding a lichtenštejnské Oldeira Anstalt.

Soud vyzval věřitele Bestsportu, aby své dosud nepřihlášené pohledávky přihlásili ve lhůtě 30 dnů ode dne rozhodnutí o úpadku u Městského soudu v Praze. Přezkumné jednání k přihlášeným pohledávkám stanovil na 20. července. Insolvenční správkyni soud uložil, aby nejpozději do 5. července předložila soudu seznam přihlášených pohledávek a do 13.července předložila soudu zprávu o hospodářské situaci dlužníka.

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka považoval Sazku a Bestsport za koncern. Soud tak mohl insolvenční řízení se Sazkou a jí spřízněnou firmou Bestsport sloučit. Sazka byla proti tomu. Cupka ve svém vyjádření pro soud argumentoval například personálním propojením obou firem a finančními toky, které mezi loterijní firmou a Bestsportem fungovaly či fungují.

Bestsport se nachází, stejně jako loterijní firma Sazka, v úpadku. Insolvenční návrh na sebe přitom podala firma sama, a to hned poté, co se ve stejné situaci ocitla právě Sazka.