Česká divize německého plynárenského koncernu RWE, která zásobuje plynem více než polovinu tuzemského trhu, se pustila do zápasu o zlevnění ruského plynu.

Generální ředitel RWE Transgas Martin Herrmann potvrdil HN, že jeho podnik zahájil s ruskými plynaři arbitráž. Chce změnit staré smlouvy, které považuje za neúnosné a které loni dostaly podnik do téměř pětimiliardové ztráty.

Od nevýhodných dlouhodobých kontraktů se navíc odvíjejí i rostoucí ceny pro spotřebitele.

"Na základě těchto smluv nakupujeme dnes plyn za ceny, které prostě nejsou na trhu konkurenceschopné," říká Herrmann na adresu Gazpromu, který pokrývá dvě třetiny české spotřeby plynu.

Problém RWE Transagas spočívá v tom, že podle dlouhodobých smluv nyní musí platit za ruský plyn o čtvrtinu víc, než kolik činí aktuální cena na burze. Situace je o to dramatičtější, že Transgas má smlouvy s Gazpromem až do roku 2035.

Do krize se Transgasu dlouhodobá smlouva vyplácela. Ale ceny plynu jsou v dlouhodobých smlouvách vázány na ceny ropy, která teď zdražuje skokovým tempem. Burzy, jež kromě ceny ropy odrážejí také nabídku a poptávku, dnes prodávají levněji.

 

Toho ale Transgas nemůže využít, naopak v červnu zdražuje o deset procent. Konkurence se chová podobně: dlouhodobé kontrakty s Gazpromem ji sice netíží, ale svými cenami kopíruje RWE.

ctete patek
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru