Šéf šumavského národního parku Jan Stráský v pátek odvolal svého náměstka a zároveň vedoucího oddělení státní správy Tomáše Hlavatého, jenž rozhoduje o výjimce k použití jedů proti kůrovci.

Park biocidy rozmístil v mokřadech, ačkoli na to neměl povolení, potvrdila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Parku za to hrozí sankce až milion korun.

"Před půl hodinou mi volal pan ředitel, že ve funkci dneškem končím...," řekl Hlavatý ČTK. Současně Stráský odvolal i dlouholetého vedoucího CHKO Pavla Hubeného. Jejich nadřízeným se stal Stráským dosazený Václav Braun. Hlavatý řekl, že správní řízení o udělení výjimky k použití biocidů bylo zahájeno koncem března. Úředníci o ní mají ze zákona rozhodnout do 90 dnů.

Stráský v pátek řekl, že chce zjistit, kdo v rezervaci rozmístil v rozporu se zákonem a příkazem ministra životního prostředí Tomáše Chalupy otrávené trojnožky a lapáky na kůrovce i na podmáčená místa. Pokud viníka najde, bude uvažovat o jeho potrestání.

"S mým vědomím to samozřejmě nebylo, já jsem to rozmístění nedělal. Samozřejmě, že zvážím i sankce," řekl Stráský. Nejdříve se chce seznámit s výsledkem šetření zaměstnanců parku i České inspekce životního prostředí. "V případě, že obranná opatření byla umístěna na mokrých stanovištích, budou odstraněna," slíbil ředitel. Podotkl, že trojnožky se stavěly v době, kdy byl sníh a pracovníci asi nevěděli, kam přesně je staví.

Na to, že Správa Národního parku Šumava začala v lesích proti kůrovci používat chemii, ačkoliv k tomu nemá povolení, upozornilo ve čtvrtek ekologické Hnutí Duha. Zhruba před týdnem podalo podnět k šetření na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP).

"Ředitel Jan Stráský okázale ignoruje zákon, který má vzácnou přírodu národního parku chránit. Začal používat proti kůrovci chemické postřiky i když to zákon o ochraně přírody v národním parku přísně zakazuje a výjimku k tomu zatím nedostal," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Pokuta až milion korun

"Použití insekticidů se potvrdilo ve II. zónách. Ty mohou být jak bezzásahové, tak zásahové. Zatím provádíme šetření v terénu, nemáme k dispozici plán péče o daná území, ten není stejný jako loni. Musíme zjistit aktuální stav. Insekticidy použili, ačkoliv neměli udělenou výjimku," řekla vedoucí oddělení ochrany přírody oblastního inspektorátu ČIŽP Jitka Koubalíková.

Za porušení zákona může park dostat pokutu do milionu korun. Záleží na míře poškození přírody, dodala Koubalíková. Inspekce by měla rozhodnout do 30 dnů.

Všechna obranná zařízení - lapáky, lapače i trojnožky, se dají použít bez insekticidů, pouze s feromonovými odparníky, které do nich nalákají kůrovce. Ti se potom musejí z lesa odvézt. Pokud se chemie použije, usmrtí je na místě, vysvětlila.

Ředitel parku ČTK v pondělí řekl, že park je na rojení kůrovce letos připraven lépe než loni. Ve smrkových porostech na území parku je od 22. dubna rozmístěno na 33.600 kusů obranných prostředků, tedy ležících i stojících lapáků, lapačů či trojnožek. Stráský předpokládá, že se letos vytěží zhruba stejné množství kalamitního dříví jako loni - tedy kolem 400 tisíc metrů čtverečních. Bude záležet na vývoji počasí.

Ekologové poukazují zejména na poškození přírody v důsledku použití pesticidů. Pokud proniknou pesticidy do vody, okamžitě zabíjejí všechny vodní organismy včetně žab nebo čolků. látka cypermethrin, kterou postřiky obsahují, patří ke skupině jedů, jež podle ekologů narušuje i u živočichů funkce hormonů a imunitní systém a mohou zvýšit riziko neplodnosti, zejména u mužů.