Bývalý tajemník českých premiérů Zdeněk Doležel bude mít v rejstříku trestů zapsaný dvouletý trest podmíněně odložený na pět let. Případ muže, který je znám jako "pět na stole v českých", neboť polskému lobbistovi Jacku Spyrovi nabízel že mu za pět milionů korun dodá informace o privatizaci Unipetrolu, skončil v březnu. Nikdo se totiž proti rozsudku Městského soudu neodvolal.

Původně byl Doležel obžalován z pokusu o podvod. Podle žalobců v roce 2005 žádal po Spyrovi úplatek s tím, že ovlivní privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol ve prospěch společnosti Seta, zasáhnout do ní však nemohl. Lobbistu tak údajně uvedl v omyl. Soudkyně Silvie Slepičková loni v prosinci skutek překvalifikovala. Doležel totiž podle ní nechtěl Setu, za kterou stál kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr, podvést. "Obžalovaný naopak stál na její straně," uvedla předsedkyně senátu.

Někdejší tajemník chtěl podle soudkyně za úplatek dodat Pitrovi prostřednictvím Spyry informace, které získal na jednání v Polsku. Toho se mimo jiné účastnil tehdejší polský premiér a zástupci koncernu PKN Orlen, který při privatizaci Unipetrolu získal majoritní podíl. Informace z jednání pak podle Slepičkové mohly firmě Seta pomoci při jejím boji se společností Agrofert Andreje Babiše o to, kdo se stane českým partnerem Orlenu.

Soud: Žádal o peníze

"Obžalovaný chtěl zpeněžit to, co se dozvěděl," prohlásila v prosinci soudkyně. Jeho informace podle ní totiž mohly mít vliv na další strategii Sety při jednání s polským koncernem.

Několik setkání Doležela se Spyrou natočila skrytou kamerou a odvysílala televize Nova. Na jednom záznamu řekl Doležel Spyrovi, že "bude na stole pět". Po Spyrově otázce, zda "v českých", bývalý tajemník souhlasil. Podle Doležela šlo o kódovanou řeč, která měla označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace "pět na stole" tak podle Doležela znamenala účast českého premiéra.

Soudkyně však mužovo vysvětlení označila za nelogické. Podle ní byla věta jasnou žádostí o peníze. Před požadavkem prý Doležel řekl: "Vem si ty informace." Spáchal tak podle ní trestný čin přijetí úplatku, protože pro jeho naplnění stačí o finanční částku požádat, k předání již nemusí dojít. Doležel peníze nedostal. Schůzka, na kterou je měl Spyra donést, se neuskutečnila.

Dvakrát osvobozen

"Jsem naprosto nevinný," prohlásil po skončení jednání Doležel. Se Spyrou měl podle svých slov dlouholetý přátelský vztah, ve kterém vůbec nešlo o peníze. Do roku 2005 pak prý byl profesionální a loajální státní úředník, který si o úplatek za informace nikdy neřekl.

Prvoinstanční senát se případem zabýval třikrát. Někdejší tajemník, který vinu od počátku odmítal, si v minulosti vyslechl dva osvobozující prvoinstanční verdikty. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze však rozhodnutí vždy zrušil a kauzu vrátil k novému projednání.