Spojené státy by měly navýšit limit celkového zadlužení o další 2 biliony dolarů, aby stát neměl problémy s financováním do prezidentské kampaně v roce 2012. Americké zákonodárce o tom informovalo ministerstvo financí, píše agentura Reuters.

Poněkud ve stínu stále nových zpráv o likvidaci šéfa teroristické sítě Al-Káida v těchto dnech ve Spojených státech zesiluje politická bitva o zadlužení země. Zástupci republikánů a demokratů vyjednávají o zvýšení limitu pro zadlužení země. Ten současný stanovený na 14,3 bilionu dolarů (přes 231 bilionů korun) vyprší zhruba v polovině května. Ministr financí Timothy Geithner přitom varoval, že nezvýšení hranice by výrazně ohrozilo stabilitu světové ekonomiky.

Debata o limitu přitom podle očekávání připomíná nedávnou debatu o rozpočtu na aktuální fiskální rok, kdy se až téměř v hodině dvanácté podařilo odvrátit ochromení činnosti federální vlády. Republikáni požadují výrazné omezení výdajů státního rozpočtu, především na zdravotní reformu a zároveň odmítají zvyšování daní. Demokraté naopak mluví o tom, že bez zvýšení daní nelze bojovat s vysokým zadlužením země dosahujícím již téměř 100 procent jejího HDP.

Republikáni mají většinu ve Sněmovně reprezentantů, demokraté v Senátu. Pro zvýšení limitu tak musejí v Kongresu hlasovat zástupci obou stran. Republikáni přitom již uvedli, že klidně uspořádají demonstrativní hlasování, kde zvýšení stropu pro zadlužení odmítnou. Ukázali by tak prezidentu Baracku Obamovi, že své požadavky myslí vážně.

"Nepodpoříme zvýšení limitu pro státní dluh bez vážných a skutečných změn způsobu, jak toto město (Washington) funguje a jak utrácí peníze daňových poplatníků," uvedl šéf republikánské většiny ve sněmovně Eric Cantor.

Bílý dům naznačil, že je ochotný o rozpočtových reformách požadovaných republikány uvažovat. Například demokraté ve Sněmovně reprezentantů ale požadují, aby se o zvýšení limitu hlasovalo bez jakýchkoliv dalších podmínek. "Hlasování o stropu pro zadlužení se týká jediné věci: potvrzení, že Amerika platí své účty," uvedl jeden z nich Peter Welch.

Americe hrozí bankrot

Lze tak očekávat, že jednání, která naplno vypuknou ve čtvrtek v Bílém domě pod vedením viceprezidenta Joea Bidena, nebudou vůbec snadná. Času přitom příliš nezbývá. Současný limit by měl vypršet kolem 16. května. Federální vláda pak bude mít ještě nějakou dobu prostor pro manévrování díky přesunům peněz mezi různými rozpočtovými kapitolami. Geithner jako nejzazší termín stanovil 2. srpen.

Nezvýšení hranice pro dluh by podle něj otřáslo světovou ekonomikou. De facto by totiž šlo o americký státní bankrot, což by vyvolalo značné otřesy na světových finančních trzích. Globální ekonomika se přitom stále zotavuje z nedávné recese, která měla kořeny v problémech na americkém hypotečním trhu.

Spojené státy se v posledních letech potýkají s rychlým růstem zadlužení. Mohou za to obří rozpočtové schodky, které během Obamovy vlády pravidelně překračují hranici bilionu dolarů. Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Ještě v roce 2005 činil americký státní dluh zhruba osm bilionů dolarů. V roce 1980 přitom představoval z dnešního pohledu pouhých 900 miliard dolarů.