Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je po sobotním náletu Severoatlantické aliance na dům v Tripolisu naživu. Potvrdila to ve středu libyjská vláda. Při náletu byl podle Tripolisu zabit jeden z jeho synů a tři vnoučata. Libyjský režim během středy prodloužil povstalcům ultimátum ke složení zbraní v Misurátě na jeden až dva dny.

Náměstek libyjského ministra zahraničních věcí Chálid Kaim uvedl, že Kaddáfí je v pořádku a setkal se s několika představiteli libyjských kmenů. Na čtvrtek a pátek je podle Kaima citovaného agenturou AFP plánováno velké setkání kmenů. Kaim také řekl, že se již objevují pozitivní signály mezi obyvatelstvem k ukončení bojů a 400 osob složilo zbraně.

V hlavním městě ve středu časně ráno svědci slyšeli zvuk letadel a nejméně tři velké exploze. Podle libyjské státní televize si bombardování NATO u Tripolisu vyžádalo oběti na životech a zanechalo poničenou infrastrukturu.

Tripolis sobotní úder označil za pokus o atentát na Kaddáfího. NATO to odmítlo. Cílem útoku bylo prý tripoliské "kontrolní a velicí středisko". Smrt Kaddáfího syna aliance nepotvrdila. Kritici tvrdí, že NATO sobotním útokem překročilo mandát, který mezinárodní koalice dostala od OSN k vojenským operacím v Libyi. Aliance tvrdí, že útočí výlučně na vojenské cíle a Kaddáfího zabít nechce.

NATO: Cílem akce není smrt Kaddáfího

To ve středu zopakoval šéf francouzské diplomacie Alain Juppé. Řekl, že cílem mezinárodní vojenské operace v Libyi je oslabit Kaddáfího represivní arzenál a zastavit co nejdříve údery NATO, ne Kaddáfího smrt. Odmítl názory, že konflikt po více než měsíci zabředl. V souvislosti s údajnou smrtí Kaddáfího syna připustil "vedlejší škody".

Kontaktní skupina, která se sejde ve čtvrtek v Římě, by podle Juppého měla jednat mimo jiné o "přípravě konference přátel Libye", navržené francouzským prezidentem. Prvním bodem konference by mělo být stanovení mechanismu financování povstalecké Přechodné národní rady, dalším koordinace kontaktů vyslanců v Tripolisu zvláštním představitelem OSN, dodal.

Kaddáfího síly jsou oslabeny

Významné oslabení Kaddáfího sil ve středu ohlásil na tiskovém brífinku v Bruselu generální tajemník NATO. "Nejsem schopen přesně určit stupeň, na jaký jsme snížili vojenské kapacity Muammara Kaddáfího, rozhodně jsou ale nyní mnohem slabší než v době, kdy jsme svou operaci zahajovali," citovala Rasmussena agentura Reuters. Všichni účastníci mezinárodní operace v Libyi právě dnes znovu potvrdili, že nadále vnímají operaci jako svůj silný závazek, dodal šéf NATO.

Rasmussen se zároveň kladně vyjádřil k finanční podpoře povstalců až do pádu Kaddáfího režimu. "Jsem pro přijetí všech potřebných nástrojů, které by představovaly co největší tlak na Kaddáfího režim s cílem ochránit civilní obyvatelstvo."

Konec zásahů? Neznámý

Šéf NATO se vyslovil proti stanovování data ukončení operace, vedené spojenci od 31. března. Uvedl pouze tři podmínky příměří: zastavení útoků na civilisty, stažení vládních vojsk do kasáren a přístup všech Libyjců k potřebné humanitární pomoci.

Italský viceadmirál Rinaldo Veri v úterý řekl, že NATO rozložilo pozemní síly na frontách a teď chce přerušit zásobovací trasy Kaddáfího jednotek.

Italský ministr zahraničí Franco Frattini ve středu řekl, že Kaddáfího režim nemá budoucnost a že ho nahradí libyjská vzbouřenecká rada. Hovořil o italském "národním zájmu" ohledně "nezvratné etapy vývoje ve Středomoří" a řekl, že tento zájem je tím patrnější v případě Libye. Jedním z hlavních zájmů Říma je "posílit přítomnost italských firem, kde nemůžeme připustit, aby je pohltily jiné země," prohlásil v italském parlamentu.

O zmražení kont příslušníků libyjského režimu v rámci evropských sankcí dnes informovalo Rakousko. Má jít o 1,2 miliardy eur (29 miliard korun). O zmražení další asi miliardy dolarů (16,3 miliardy korun) v Británii se dnes zmínil francouzský ministr zahraničí.