Vidím jako zcela realistickou možnost, že by postupně mohlo na burzu přijít každý rok až pět nových firem, tvrdí Michael Buhl, který byl na pracovní návštěvě v Praze. Podle něj chce jeho skupina v budoucnu koupit další burzy například v Polsku, v Bulharsku nebo v bývalé Jugoslávii. Zatím ale prý žádná z nich není na prodej za přijatelných podmínek.

HN: Pražská burza je často kritizována za to, že tu není mnoho nabídek IPO, tedy společností, které by nově vydaly své akcie na burze. Jak vážný je to pro vás jako společnosti CEESEG, která vlastí i pražskou burzu, problém?

 Není to specifikum pražské trhu. Po tři roky nebylo nové IPO ani ve Vídni. Teď bylo jedno před několika týdny. V celé střední a východní Evropě bylo v poslední době jen několik IPO. Není to nic, o čem bychom mohli říci, že je to pro nás dramatická situace.

Teď vidíme určité náznaky toho, že by státy mohly privatizovat některé firmy přes burzu. Mluvíme o tom s vládami, samozřejmě i tady v Praze. Privatizace přes burzu může probíhat i tím způsobem, že si stát ve firmě nechá řekněme 25 procentní nebo větší podíl, zůstane jejím silným akcionářem, ale zároveň prodejem podílu na burze získá peníze, které mu pomohou ve státním rozpočtu. Ostatně, všechny země se teď potýkají se svýmy dluhy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru