Největší změnu obchodního práva v České republice od roku 1991 přinese zavedení zákona o obchodních korporacích. O víkendu ho schválila Legislativní rada vlády.

Novinka má zvýšit odpovědnost manažerů za řízení firem, zakládání společností s ručením omezeným se základním jměním ve výši jedné koruny či možnost vydávat cenné papíry (kmenové listy) na majetek společností s ručením omezeným.

1. Kmenové listy v s.r.o.

"Umožní snazší přenos majetkových práv v rámci s.r.o. Na druhou stranu zvyšují hrozbu snadnějšího převzetí společnosti. Cenný papír nemusí mít úředně ověřený podpis. Dnes musí změnu vlastnictví schválit valná hromada. Úprava se blíží britskému modelu, naopak německé či rakouské právo ji nezná.

2. Základní kapitál s.r.o 1 Kč

Snížení základního kapitálu potřebného k založení s.r.o. z 200 tisíc na jednu korunu vyvolává i kritiku. "Objeví se tu i nedůvěryhodné subjekty, přece pokud podnikatel nevěří, že do svého nápadu má vložit 200 tisíc korun, stěží tomu může uvěřit jeho obchodní partner," říká Petr Čech z katedry obchodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

V Německu je potřeba 10 tisíc euro, naopak Velká Británie či Francie vyžadují minimální částky.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru