HNByznys index
  • osloveno 90 českých analytiků a makléřů

  • hlasovalo 36 odborníků

  • hodnoceno 15 instrumentů

  • získáno 420 unikátních názorů

  • 74 % analytiků čeká růst na NWR

  • 23 % analytiků věří v růst Unipetrolu

  • 67 % analytiků počítá s růstem ceny zlata

  • 44 % analytiků očekává růst na páru EUR/CZK

Zlato láme rekordy doslova každým dnem a citelně tak zrychlilo svůj růst z prvních měsíců roku 2011. Cenový nárůst za celý duben je nejvyšší od loňského listopadu.

Dlouhodobě se daří i stříbru, které ale potvrzuje tradičně vyšší volatilitu a v posledních dnech výrazně ztratilo. Rekord "zlata chudých“ zatím leží poblíž hladiny 50 dolarů za unci.

K růstu cen obou kovů přispívá především pokračující pokles kurzu dolaru a obecné obavy z inflace a nejinak by tomu nemělo být i v měsíci květnu.

Od začátku roku se cena zlata zvýšila asi o deset procent, stříbro je dražší dokonce zhruba o polovinu.

Zlato ale začalo zdražovat už asi před deseti lety, kdy jedna unce stála kolem 250 dolarů. Naopak stříbro v té době stálo asi 4,50 dolaru a v dalších letech se jeho cena zvyšovala jen pozvolna. Citelný růst začal až v posledních letech.

Jak v případě stříbra, tak v případě zlata jde o rekordy nominální, tedy numerické. Pokud by se vzal v úvahu vliv inflace, pak reálný rekord je u obou kovů mnohem výše.

Stříbro by muselo stát více než 130 dolarů, podobně cena zlata by musela být na téměř 2500 dolarech. Ostatně právě tento úhel pohledu je i většinovým důvodem optimismu námi oslovených analytiků.

Cena ropy od začátku roku roste, v květnu by měla stagnovat

Ropa je nejdražší od konce léta 2008. Tehdy její cena rychle sestupovala z rekordního maxima, na němž byla v červenci téhož roku. Duben je osmým měsícem v řadě, kdy se cena ropy zvýšila.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru