V hlavním městě Sýrie, Damašku, a také v dalších městech lidé znovu vyšli masově do ulic. Desítky tisíc Syřanů protestují v solidaritě s obyvateli města Dará, které se před nedávnem ocitlo v obležení. Právě v Dará v polovině března protivládní demonstrace začaly.

U města Dará podle opozičních a lékařských zdrojů zabili v pátek syrští policisté sedm až 16 lidí. V Sýrii za měsíc protestů zemřelo podle lidskoprávních organizací na 500 lidí, desetina z nich právě v Dará.

Lidé, kteří byli zabiti či jen zraněni policisty, se údajně snažili zastavit vesničany, kteří se chtěli ve městě připojit k protivládním demonstracím. Syrská státní televize situaci u Dará popisuje jako zákrok proti ozbrojeným teroristům. Vojenský mluvčí řekl, že "ozbrojená teroristická skupina" tam nad ránem zabila čtyři a unesla dva vládní vojáky.

V Damašku bezpečnostní složky rozháněly dav slzným plynem, informovali podle stanice BBC reportéři z místa.

Státy Evropské unie v pátek jednaly o sankcích proti režimu Bašára Asada. Rada OSN pro lidská práva v Ženevě odsoudila Sýrii kvůli násilí na demonstrantech a vyzvala k urychlenému vyslání mise, jež by údajné zločiny vyšetřila. Rezoluce navržená Spojenými státy byla přijata poměrem hlasů 26:9.

Sedm zemí se hlasování zdrželo a pět se ho nezúčastnilo. Syrský zástupce v radě řekl, že rezoluce jen zkomplikuje situaci v oblasti lidských práv a zvýší napětí v zemi.

Demonstrace v Jemenu

Podobně protestovali i Jemenci, a to za okamžitou rezignaci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Sešlo se na 100 tisíc odpůrců hlavy státu.

V neděli má být v Rijádu podepsána dohoda o postupném odchodu Sáliha. Protestující však prezidentovi nedůvěřují, že by dohodu splnil.

Kromě hlavního města Saná se protestovalo i ve městě Hujdá, kde policisté zranili deset demonstrujících. V Saná se sešli před prezidentovým palácemi i Sálihovi příznivci.