Evropská komise zahájila vyšetřování 16 světových investičních bank a společnosti Markit kvůli spekulacím se státními dluhy a zneužití dominantní pozice na trhu.

Vyšetřování se týká obchodů s takzvanými úvěrovými swapy (CDS), což jsou finanční nástroje, které mají investory zajistit proti případnému nesplacení dluhopisů. Někteří evropští politici přitom tyto obchody označují za jednu z příčin dluhové krize v eurozóně.

"Současný vývoj ukázal, že obchodování s těmito nástroji trpí řadou nedostatků, které nemohou být řešeny pouze prostřednictvím regulace. Nedostatečná průhlednost trhů může vést k narušení principů hospodářské soutěže a komise by na to měla reagovat odpovídajícím způsobem," řekl novinářům eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Vyšetřování se týká bank JP Morgan, Bank of America Merrill Lynch, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Commerzbank, Credit Suisse First Boston, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland, UBS, Wells Fargo Bank/Wachovia, Credit Agricole, Societe Generale a společnosti Markit, která poskytuje investorům informace o obchodech s úvěrovými swapy.

Většina bank odmítla ke zprávě o zahájení vyšetřování poskytnout komentář. Markit společný postup s bankami vylučuje. 

Dvojí vyšetřování

Komise povede celkem dvě vyšetřování. První z nich prošetří, zda se finanční ústavy a Markit předem nedomlouvaly na společném postupu při obchodech s CDS a nezneužily tak svoje dominantní postavení na trhu.

Druhé vyšetřování se zaměří na devět vybraných bank z celkových 16, u nichž existuje podezření, že získávaly výhodnější ceny od zúčtovací společnosti ICE Clear Europe na úkor svých konkurentů. ICE Clear Europe se rovněž zaměřuje na obchody s CDS.

ICE Clear Europe s bankami společně bránili dalších claringovým domům ve vstupu na trh s kontrakty CDS.

„Tržní subjekty tak nemohli získat možnost reálné volby, kde chtějí vypořádat své transakce s kotrakty CDS,“ uvedla Evropská komise. 

Podle eurokomisaře zodpovědného za antimonopolní regulaci, kterým je Joaquin Almunia, je trh s CDS „významným pro finanční trhy i ekonomiku, ale s řadou neefektivností“.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru