Zahraniční trhy

Ondřej Moravanský, CYRRUS

Výsledková sezóna v USA aktuálně právě vrcholí, a skeptici mají opět o důvod méně ke svému přesvědčení. I když se samozřejmě negativním překvapením nevyhneme, znatelně převažují ve velké většině lepší než odhadované výsledky (k dnešnímu dni 72 % reportovaných výsledků). Zemětřesení v Japonsku je již také z pohledu hodnot tržních indexů „zapomenuto“ a potvrdilo se, že způsobilo jen krátkodobou korekci, ani zpráva o snížení výhledu amerického ratingu agenturou S&P nevyvolala negativní reakci delší než jeden obchodní den.

Právě v těchto dnech vidíme na indexu S&P500 opět nové hodnoty pokrizových maxim. Optimismus, resp. důvěru, trhu dodává i včerejší vyjádření FED o mírném zlepšováním ekonomiky a pokračování stimulů dle plánu, stejně jako tradiční příslib, že FED prozatím nepřikročí ke zvyšování sazeb. Samozřejmě ekonomika má stále svoje problémy a hrozby, jako např. vysoké ceny ropy, nebo evropské dluhy. Navíc ani dluh Spojených států již není neznámým tématem, jak naznačila zmiňovaná agentura S&P.

Za pár dní tu máme květen, který kromě toho že je lásky časem připomíná také známé tržní pořekadlo “sell in may and go away”. Jinými slovy, v květnu prý trhy procházejí korekcí. Aktuálně jsme také v situaci, kdy pokračující růst trhů tak trochu po korekci volá.

Pokud se však letmo podíváme na vývoj akciových trhů během května, od začátku tisíciletí sice vidíme několik poklesových květnů, nicméně častěji vidíme růsty. Pokud došlo k poklesu během května, tak to bylo buď během roku, který byl celý ztrátový, nebo po poklesu následoval celkem brzy další růst. Tudíž i když květnovou korekci vyloučit nelze, a některé faktory svědčí v její prospěch, neměla by být pro trhy „pohromou“ a následně bychom měli pokračovat na současné růstové vlně.

České akcie

Miroslav Hlavoň, GRANT CAPITAL

Výsledková sezona zahájena, pozor na květen! A potom letní rally?

Evropské a americké společnosti zahájily výsledkovou sezonu a je nutno říct, že jsme se nedočkali žádné selanky. Čísla jsou v celkovém vyznění příjemným překvapením, v některých případech jsou výrazně nad očekáváním. Světové trhy tak pokračují v růstu, který však není nijak divoký, o to je však vytrvalejší.

Také společnosti obchodované na pražské burze zahájily zveřejňování, tradičně s několikadenním odstupem. Už poslední dubnovou středu reportovala společnost CME. Ztráta se snížila na polovinu a tržby vyrostly o 20 procent. Pokud pomineme vliv kurzu USD/CZK, který působí v některých obdobích negativně a jindy zase pozitivně, se dá říci, že se jednalo o příjemné překvapení. Další na řadě bude o den později Erste Bank a v pátek Unipetrol. Úvod května pak bude patřit dalším společnostem. Investory bude nepochybně zajímat Fortuna a Komerční banka (obě 5. 5. 2011).

V průběhu dubna byly v zájmu investorů zejména akcie ČEZ, které těžily z antijaderné mánie v Německu a i nadále by měly z pokračujícího vývoje těžit. Naopak obnovené debaty o finančním zdraví periferních zemí eurozóny, zejména o restrukturalizaci (honosný název pro bankrot) řeckého dluhu, stáhly výrazně níže bankovní sektor v Evropě. S ním se svezla i Erste Bank a rychle tak opustila hodnoty výrazně nad 900 Kč. Návrat zpět k této úrovni může banku potkat snad v průběhu tzv. „letní rally“ přicházející v průběhu měsíce července a srpna. Na co se však akcionáři s doznívajícím jarem a přicházejícím létem mohou spolehnout jsou dividendy, resp. jejich výše. Některé tituly sice už svůj podíl na zisku vyplatily, některé tak teprve učiní, v mnoha případech se však jednalo a jedná o dividendový výnos vyšší než 10 procent. Sice se opakuji, či opakuji názory některých mých kolegů, ale dividendová politika zdejších společností výrazně zatraktivňuje investování a spekulování na pražské burze.

Je však nutno investory upozornit na mnohokrát zmiňovaný květen, který z dlouhodobých statistik vychází jako měsíc ne příliš příznivý. V roce 2010 došlo právě v měsíci květnu k rozpoutání dluhové krize problémy v Řecku.

big-fw0425.htm

Odhady poskytují tito experti:

Michal Chrvala – Active Capital (www.activecapital.cz), Tomáš Matuška, Antonín Žmuran, Petr Čaputa – BH Securities (www.bhs.cz), Jan Procházka, Ondřej Moravanský – CYRRUS (www.cyrrus.cz), Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec – ČP INVEST investiční společnost (www.cpinvest.cz), Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek – FINANCE Zlín (www.financezlin.cz), Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň – Grant Capital (www.grantcapital.cz), Aleš Vávra, Michal Znojil, Michal Semotan – J&T BANKA (www.jtbank.cz), Roman Skalický, Přemysl Nevlud, Martina Dušátková – LUTHERUS (www.lutherus.cz), Jan Bureš – Poštovní spořitelna, ČSOB (www.postovnisporitelna.cz), Karol Piovarcsy, Radim Dohnal – Saxo Bank (www.saxobank.cz), Dušan Jalový – UniCredit Bank Czech Republic (www.unicreditbank.cz), Jaroslav Brychta – X-Trade Brokers (www.xtb.cz)

Poznámky:

Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz jako zpracovatel projektu BIG EXPERT odpovědnost.

Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 („rozhodně koupit“ u všech odhadů) do –100 („rozhodně prodat“ u všech odhadů).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru