Středeční verdikt Ústavního soudu zrušil padesátiprocentní zdanění státní podpory za loňský rok, ale od letoška ji umožnil snížit všem na dva tisíce korun. 

Pro ministerstvo financí verdikt soudu znamená kromě výpadku šesti miliard z rozpočtu také komplikaci a zhoršení pozice při prosazování dalších chystaných změn ve stavebním spoření.

Přináším přehled pěti hlavních otázek a odpovědí, co verdikt ÚS znamená pro klienty stavebních spořitelen.

1. Kdy stát pošle doplatek podpory na stavební spoření?

To v tuto chvíli není jasné. Ministr financí Miroslav Kalousek v současnosti hledá řešení a zdroje pro vyplacení zhruba 6 miliard, které jsou na doplacení nutné. Řekl však, že verdikt Ústavního soudu bude respektovat. Dá se čekat, že se bude chtí zbavit problému dost rychle, protože má před sebou další změny ve stavebním spoření, které chce prosadit.

2. Kolik klientům bude stát doplácet?

U smluv, uzavřených dokonce roku 2003, bude doplatek 2250 korun, u smluv uzavřených později 1500 korun.

3. Jaká bude státní podpora za letošní rok?

Má se snížit všem klientům na 2 tisíce korun a nejspíš k tomu dojde. Ústavní soud sice zrušil i toto snížení, ale jen proto, že ho vláda vloni prosadila nepřípustným způsobem, využila pro něj zrychlenou proceduru schvalování v legislativní nouze, která neumožnila opozici klást odpor. Do konce roku má vláda čas prohlasovat snížení na 2 tisíce korun.

4. Jak zůstane stavební spoření výhodné?

I přes snížení podpory na 2 tisíce korun zůstane pro konzervativní klienty zajímavé. Roční výnos na nových smlouvách dosahuje 4 procent ročně, což je víc než nyní na běžném spoření. Když ale někdo smlouvu přespořuje, tak roční výnos klesá. Termínované vklady v bankách se aktuálně nabízejí s ročním zhodnocení mezi 2,5 až 3,1 procenty, nejvýhodnější spořicí účty jsou pod dvě procenta ročně.

5. Může dojít ke zrušení stavebního spoření, jak by to rád ministr Kalousek?

To je nepravděpodobné, protože v koalici jeho návrh neprojde. K čemu ale nejspíš dojde, je další zpřísnění podmínek. Vláda podle svého programového prohlášení chce prosadit, aby se spoření více využívalo na bydlení. To znamená, že státní podporu by dostávali jen klienti, kteří by si brali úvěr nebo kteři by spoření využívali na bydlení. Zatím není jasné, jestli takto účelově vázaná bude pouze státní podpora nebo i naspoření peníze klienta.. Ministerstvo financí by rádo prosadilo, aby se omezení vztahovalo podobně jako u sníženého příspěvku nejen na nové, ale i na staré smlouv.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru