Akcie v USA ve středu rostly a index technologického trhu Nasdaq stoupl až na nejvyšší hodnotu za deset let. Trh podpořily výsledkové zprávy a indexy večer dále posílily v reakci na projev šéfa centrální banky USA (Fed) Bena Bernankeho po zasedání měnového výboru.

V závěru obchodování index Dow Jones stoupl o 95,59 bodu, tedy 0,76 procenta, na 12.690,96 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 8,42 bodu, čili 0,62 procenta, na 1355,66 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 22,34 bodu, neboli 0,78 procenta, na 2869,88 bodu, což byl nejvyšší závěr od 12. prosince 2000.

K růstu Nasdaqu nejvíce přispěly maloobchodní firmy a biotechnologické společnosti. Biotechnologická společnost Regeneron Pharmaceuticals stoupla o 28,6 procenta po příznivých zprávách o vývoji nového léku na rakovinu. Čtvrtletní výsledky hospodaření pomohly nahoru firmám Boeing, Whirlpool a WellPoint.

Měnový výbor Fedu na závěr dvoudenního zasedání nechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změn na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta. Bernanke ve svém komentáři na tiskové konference zopakoval dosavadní postoj Fedu, podle kterého je inflace pouze přechodným problémem souvisejícím pouze s cenami komodit. Upozornil rovněž, že největší ekonomika světa letos poroste pomaleji, než Fed dosud očekával.

Dolar však v reakci na zasedání Fedu oslaboval. Banka potvrdila, že hodlá ukončit svůj program nákupu obligací v červnu, tedy podle současného plánu, a zatím nijak nepospíchá se zvyšováním úroků. Evropská centrální banka naopak již úroky zvýšila.

Vůči koši šesti hlavních měn dolar oslabil o 0,7 procenta na 73,301 bodu. Během dne se dolarový index propadl až na tříleté minimum 73,284 bodu. Euro k dolaru posílilo o procento na 1,4785 USD. Dolaru se však podařilo stoupnout vůči jenu, a to o 0,7 procenta na 82,03 JPY. Jen negativně ovlivnilo středeční snížení výhledu ratingu Japonska agenturou S&P, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru