Společnost ETA přesune v polovině roku výrobu z Hlinska na Chrudimsku do Milotic nad Bečvou na Přerovsku. Propustí 50 z 255 zaměstnanců. Výroba domácích spotřebičů v Hlinsku tak po 68 letech skončí. Ve středu to řekla odborářka Alena Šírová. Domácí spotřebiče začne pod značkou ETA vyrábět firma E-Technik, s kterou hlinecký podnik spolupracuje od roku 2003.

V Hlinsku by podle Šírové měl zůstat ekonomický úsek, centrální sklad, servis a část obchodního oddělení. Zaměstnanci mají dvouměsíční výpovědní lhůtu a dostanou zákonné odstupné. "Musíme na to zareagovat, zda si je management vědom toho, do jaké situace se zaměstnanci dostali, zda tam dá nějakou kompenzaci za odpracované roky. Řada zaměstnanců pracovala v podniku 30 i 40 let," řekla Šírová. Podle ní zaměstnanci už v posledních letech přišli o spoustu bonusů. "Zasáhne to spoustu rodin, situace je velice vážná. Je to devastace rodinného stříbra," dodala Šírová.

V tiskové zprávě vedení společnosti uvedlo, že přesunem produkce optimalizuje náklady. Nový výrobce prý bude pružněji reagovat na zakázky. "Věřím, že nalezení českého partnera pro výrobu je krok, který společnosti ETA umožní dále se rozvíjet a být plně konkurenceschopný na trhu drobných domácích spotřebičů," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel společnosti ETA Jiří Pathy.

Společnosti ETA loni snížila zhruba stomilionovou ztrátu o 70 procent. Fiskální rok firma uzavřela 31. března. Letos chce již být podnik ziskový. Před třemi lety ETA vyráběla vedle domácích spotřebičů také produkty pro automobilový průmysl. Nový vlastník výrobu postupně rozdělil do více firem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru