Kampaň "zahraničních sabotérů", kteří se snaží poškodit jaderný program Íránu, má pokračování, zlobí se režim v Teheránu. Tamní představitelé informují, že objevili cizí špionážní virus jménem Stars.

"Stále ještě ho zkoumáme a nemáme definitivní závěry," prohlásil Gholám Rézá Džalalí, zodpovědný za boj s počítačovými útoky. Vir se podle něj chová zákeřně - tváří se jako vládní počítačové soubory a dlouho se projevuje nanejvýš jako banální porucha.

Co může "počítačová sabotáž" způsobit, přitom Íránci již sledují na vlastní oči.

Jaderná elektrárna Búšehr po útoku prvního viru Stuxnet stále ještě nebyla zprovozněna, ač se tak mělo stát již loni. V Natanzu zničil desetinu všech odstředivek (asi tisíc kusů), které se doteď íránští vědci pokoušejí nahradit. Respekt, který od té doby k virům pojali, je zjevný i z výroků íránských představitelů.

"Tyhle viry vedou skrytý a proměnlivý život," prohlásil Gholám Rézá Džalalí v odpovědi na otázku, zda se již Stuxnet daří zničit. "Mohou se objevovat znovu a pokračovat ve své aktivitě v jiné formě."

To potvrzuje David Albright, americký expert na jaderné zbraně, který analyzuje virus Stuxnet. Podle něj je nastaven tak, aby operoval až do roku 2012, přičemž na čas může zůstat "spát" v postižených systémech, dokud není znovu na dálku aktivován.

"Velký úspěch Stuxnetu oživil chuť zpravodajské komunity zkusit to znovu," řekl v souvislosti s novým virem Albright, prezident washingtonského Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost listu Washington Post.

Žádné podrobnější informace o tom, jaký program nyní íránské počítače napadl a zda je skutečně ze zahraničí, ale neexistují.