Bezpečnostní agentura ABL získala loni, těsně před závěrem roku, dotaci osm milionů a čtyři sta tisíc korun. Peníze šly z evropských fondů a jsou určené na vzdělávání zaměstnanců ABL. "O dotaci jsme zažádali v říjnu 2009 a tato žádost proběhla standardními schvalovacími procesy ministerstva práce," řekl HN mluvčí ABL Martin Marcilis. Agentura ABL, kterou založil bývalý ministr dopravy Vít Bárta (VV) a nyní patří jeho bratrovi, dotaci dostala prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) loni 21. prosince.

Peníze jsou určené na projekt s názvem "Zvýšení konkurenceschopnosti a adaptability zaměstnanců ABL“. Jde o dvouletý cyklus školení, která budou trvat od letošního května do prosince příštího roku. "Školit začneme už v květnu. V tuto chvíli probíhá výběrové řízení na školitele," říká Marcilius.

Školení, jichž se celkem zúčastní 971 zaměstnanců ABL, mají prohloubit jejich specializaci.

"Předmět školení se bude u každého zaměsntnance lišit. Pokud se bude například školit zaměstnanec, který pracuje jako ostraha objektů, získá školení v těchto dovednostech a například o legislativě, která se k ostraze váže. Když se bude školit manažer z divize technologií, získá zase školení ušité jemu na míru, aby ještě víc poznal ten svůj obor,“ vysvětluje Marcilius. "Tato dotace je zatím první. Žádné jiné peníze ABL od Evropské unie nebo od státu nedostala,“ dodal Marcilius.

Rozšíří si zaměstnanci obzory?

Školení a různé vzdělávací projekty placené z evropského sociálního fondu nejsou určeny pro komerční profit jednotlivých firem, ale mají v první řadě sloužit pro zlepšení situace na trhu práce a pomoci uplatnit se lidem, kteří by si dobré pracovní místo těžko hledali.

"ABL standardně pořádá pravidelná školení svých zaměstnanců, které financuje z vlastních prostředků. Finanční prostředky z Evropského sociálního fondu jsou podle schváleného projektu a v souladu s podmínkami výzvy MPSV využívány pro další zkvalitňování vědomostí zaměstnanců ABL," říká Marcilius.

"Všechna tato školení jsou určena k tomu, aby si zaměstnanec rozšířil vědomosti a zdokonalil se. A v případě, že by rozvázal pracovní poměr u ABL, bude mít daleko snadnější najít si zaměstnání jinde,“ zdůvodňuje Marcilius, proč ABL pomoc z EU dostala.

Dotaci z Operačního fondu Lidské zdroje a zaměstnanost dostala kromě ABL také řada dalších soukromých firem. Na stejný typ školení získala šesti a půl milionovou dotaci česká pobočka firmy Osram, přes šest milionů získal například Intersport ČR.

Část školení pro zaměstnance ABL zaplatí také stát ze svého rozpočtu. "U všech projekt z evropských sociálních fondů je státní spoluúčast 15 procent,“ uvedla mluvčí MPSV Viktorie Plívová. V tomto případě stát zaplatí 1 266 tisíc korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru