Celkový dluh zemí eurozóny i celé Evropské unie loni opět vzrostl, a to na nejvyšší úroveň v historii. V eurozóně zasažené dluhovou krizí dluh stoupl ze 79,3 procenta HDP v roce 2009 na 85,1 procenta HDP loni a v celé evropské sedmadvacítce vzrostl z předloňských 74,4 procenta HDP na 80 procent HDP v roce 2010. Novináře o tom v v úterý informoval Eurostat.

Rozpočtový shodek klesá

Podle evropského statistického úřadu dluh celé Evropské unii dosahuje v přepočtu téměř deseti bilionů eur, tedy téměř 240 bilionů korun. Ještě před čtyřmi lety v roce 2007, tedy před začátkem největší hospodářské krize od 30. let, bylo zadlužení nižší o téměř tři biliony eur (zhruba o 72 bilionů korun) a dosahovalo 59 procent HDP.

Ke snížení zadlužení nevedl ani loňský nižší rozpočtový deficit v zemích platících evropskou jednotnou měnou i v celé Evropské unii.

Rozpočtový schodek se v eurozóně snížil z 6,3 procenta HDP v roce 2009 na 6 procent v loňském roce. V unii deficit klesl za stejné období z 6,8 procenta na 6,4 procenta.

Řecko svůj cíl nesplnilo

Zveřejněná data také poukázala na to, že se Řecku nepodařilo splnit jednu z podmínek poskytnuté finanční pomoci. Rozpočtový schodek jihoevropské země sice v poměru k HDP loni meziročně klesnul o zhruba 5 procentních bodů na 10,5 procenta, ale vytčený schodek měl na hodnotě 9,4 procenta.

To, že Řecko zřejmě nenaplní vládní cíl připustil na začátku dubna samotný ministr financí země Papaconstantinu.

Řecká ekonomika loni propadla o 4,5 procenta.

dluhy tabulka
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru